Od kilku dni lubelska policja prowadzi wzmożone kontrole właścicieli psów. Sprawdza m.in., czy czworonogi są wyprowadzane na smyczy. Kilka dni temu głośno było o tragicznych wydarzeniach w Skarbicieszu, gdzie dwa psy zagryzły mężczyznę.

Policja przypomina, że posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Psa należy wyprowadzać na smyczy, a czworonogi ras uznawanych za niebezpieczne również w kagańcu. Nie wszyscy to jednak respektują te przepisy.

– Psa trzeba pilnować, żeby nikogo nie pogryzł. Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące trzymania zwierzęcia oraz obowiązki, jakie musi spełnić jego właściciel. Policjanci w najbliższym czasie będą sprawdzać, w jaki sposób respektowane są te przepisy. Te kontrole już trwają – informuje Kamil Gołębiowski z policji lubelskiej.

Przepisy mówią o tym, że właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga bez odpowiedniego zabezpieczenia. – Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany. Dodatkowo ten kto swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany – informuje Kamil Gołębiowski.

Przypominamy, że wyprowadzanie psa w kagańcu i na smyczy jest zalecane w szczególności właścicielom zwierząt, którzy mają pod opieką rasy uchodzące za niebezpieczne. Należą do nich psy: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący i owczarek kaukaski.

O tym pamiętaj!

Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez właścicieli psów jest poszczanie ich wolno po lesie. I tę kwestię regulują przepisy kodeksu wykroczeń, a w szczególności art. 166, który mówi, że kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments