Od soboty (25 czerwca) co tydzień, aż do 31 sierpnia, w 15 dzielnicach Lublina zorganizowane zostaną pikniki polsko-ukraińskie. Podczas wydarzenia zobaczymy różnorodne spektakle teatrów, a także animacje dla dzieci, warsztaty nowego cyrku czy pokazy fire show.

– Cykl pikników w dzielnicach zainaugurujemy w weekend (25-26 czerwca) w parku Ludowym. Spodziewamy się, że na wydarzenie przyjdzie około 50 tys. mieszkańców – mówi Rafał Koziński, dyrektor Centrum Kultury w Lublinie.

W sobotę (2 lipca) piknik integracyjny odbędzie się w wąwozie na Kalinowszczyźnie, a w niedzielę (3 lipca) do wspólnej zabawy miasto zaprasza mieszkańców dzielnicy Rury. Terminy i miejsca kolejnych spotkań publikowane będą na stronie akcji „Lato w mieście”.

– Poradziliśmy sobie tak dobrze z przyjęciem naszych gości z Ukrainy, dlatego że znaleźliśmy tak ofiarnych i bezinteresownych partnerów. Pierwszą formą wsparcia było zatrudnienie 65 nauczycieli w naszych szkołach, a sprawdzili się w nich w fantastycznie, bo okazało się, że ukraińskie dzieci potrzebują kogoś, do kogo mogą się zwrócić z problemami, nie tylko formalnymi – mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania.

Wśród atrakcji znajdzie się między innymi spektakl Teatru Sztuczka „Smoczka Wieża”. Spektakl będzie prezentowany w języku polskim i opowiada historię przełamywania stereotypów, a także oceniania drugiego człowieka poprzez wygląd czy pochodzenie.

Spektaklem, który zostanie zaprezentowany zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim będzie widowisko „Ptaszkowie śpiewali”. Jest to projekt muzyczny skierowany do dzieci, podczas którego zostaną zaprezentowane utwory autorskie, jak i pieśni tradycyjne oraz bajki stworzone przez Ptaszków.

Przedstawienie, na które warto się wybrać i które będzie grane w języku ukraińskim będą „Zwierzątka, małe zwierzenia”. Spektakl prezentowany będzie w całości w języku naszych wschodnich sąsiadów, a podczas niego usłyszymy liczne utwory w klimacie rapu, reggae i popu.

Każdy piknik trwać będzie od godziny 13:00 do 20:00. W każdej dzielnicy wydarzenie zakończy się pokazem fire show. Pikniki odbędą się na Czechowie, Czubach, Dziesiątej, Felinie, Kalinowszczyźnie, Konstantynowie, Ponikwodzie, Rurach, Sławinie, w Śródmieściu, na Tatarach, Węglinie, Wieniawie, Wrotkowie i w dzielnicy Za Cukrownią. Znajdują się tam szkoły z największą liczbą dzieci ukraińskich, które trafiły do naszego miasta w efekcie wybuchu wojny w ich kraju

Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Care International, integracyjna oferta kulturalna trafi więc bezpośrednio do polskich i ukraińskich rodzin, które spędzają wakacje w mieście. Pikniki rodzinne to część programu „Lato w mieście”. W Lublinie uczy się aktualnie blisko 2000 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, przybyłych do naszego miasta w wyniku wojny.

Udział w piknikach jest bezpłatny. Na wydarzenia nie obowiązują wejściówki ani rezerwacja miejsc.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments