Zupę gulaszową można jeść bez względu na porę roku. Najlepsza jest zrobiona z wołowiny, ale równie dobrze smakuje przyrządzona z innych gatunków mięsa. Może być samodzielnym daniem, lub dodatkiem do lekkiego, drugiego dania. Sama lubię pikantne jedzenie, więc zawsze do takiej zupy dodaję chili.
Dziś na obiad polecam fasolę z cukinią. Nie ma potrzeby do tego dania dodawać mięsa, ale mięsożercy mogą na samym początku jej gotowania dodać np. pokrojoną w plasterki kiełbasę. Też będzie pysznie! A na deser super smakołyk: kruche ciasto z porzeczkami, budyniem i bezą. Sama poezja, wymaga trochę zachodu, ale jeżeli macie nadmiar dżemu, to jest to idealny przepis na wykorzystanie smażonych owoców. Smacznego!
Zupa gulaszowa
50 dag wołowiny
2 cebule
4 ziemniaki
2 pomidory
1 papryka
2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
1 litr bulionu
smalec
pieprz, sól
Przygotowanie:
Cebulę obrać, pokroić w kostkę, podsmażyć na tłuszczu (najlepiej od razu w garnku z grubym dnem) aż się lekko zeszkli, dodać paprykę w proszku, zamieszać i od razu dodać mięso pokrojone w kostkę. Smażyć, aż mięso będzie zarumienione.
Podlać mięso bulionem i gotować na małym ogniu.
Obrać ziemniaki, umyć i pokroić w kostkę. Świeżą paprykę pozbawić gniazd nasiennych, pokroić w kostkę. Pomidory pozbawić skórki i pokroić na cząstki.
Gdy wołowina będzie już miękka, dodać do niej warzywa. Gotować około 15-20 minut. Doprawić do smaku solą, pieprzem i słodką papryką.
Fasolą z cukinią
Składniki:
1 szklanka suchej fasoli (lub 1 puszka fasoli)
1 średnia cukinia
2 małe lub 1 duży pomidor
1 cebula
2 małe marchewki
natka pietruszki
przyprawy: słodka papryka, chili, sól, pieprz, zioła prowansalskie, kminek, liść laurowy
tłuszcz do smażenia
Przygotowanie:
Fasolę dzień wcześniej namoczyć (najlepiej, przed ugotowaniem zostawić ją w wodzie na noc), ugotować w lekko osolonej wodzie z liściem laurowym. Odcedzić.
W garnku z grubym dnem (lub w woku) rozgrzać tłuszcz, włożyć pokrojoną w kostkę cebulę oraz dodać pokrojone w cienkie plasterki marchewki, lekko je podsmażyć max. 5 minut.
Dodać pokrojoną w kostkę cukinię ( dużą cukinię pozbawić gniazd nasiennych), pozbawione skórki i pokrojone w kostkę pomidory oraz odcedzoną fasolę i przyprawy, podlać 150 ml wody, gotować do miękkości cukinii.
Tak przygotowane danie można jeść samodzielnie w miseczkach, lub jako dodatek do ryżu, makaronu lub ziemniaków.
Kruche ciasto z porzeczkami, budyniem i bezą
CIASTO KRUCHE:
300 g mąki
200 g masła
100 g cukru pudru
2 łyżki wody
2 żółtka
BUDYŃ:
3 szklanki mleka 2%
budyń śmietankowy
łyżka kaszy manny
2 łyżki cukru
DODATKOWO :
dżem z czarnych porzeczek
ok. 500 g umytych i osuszonych czerwonych porzeczek
BEZA :
5 białek
100 g cukru pudru
łyżka soku z cytryny
łyżka skrobi ziemniaczanej
-
Masło pokroić w kostkę i szybko zagnieść z pozostałymi składnikami ciasta. Uformować w kulę, następnie owinąć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez przynajmniej 30 min.
-
Budyń ugotować wg instrukcji na opakowaniu, odstawić do lekkiego przestudzenia.
-
Schłodzonym ciastem wylepić formę o wymiarach 20×30 cm, uprzednio natłuszczoną i oprószoną bułką tartą. Spód podziurkować widelcem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni C. Piec przez ok. 20 minut na złoty kolor.
-
Białka rozmiksować ze szczyptą soli. Ubijać na wysokich obrotach stopniowo dodając cukier (najlepiej po łyżce) do uzyskania sztywnej piany. Pod koniec wymieszać z sokiem z cytryny i skrobią ziemniaczaną.
-
Na podpieczonym spodzie rozsmarować dżem, nałożyć warstwę budyniu, wyrównać szpatułką. Wyłożyć porzeczki, na wierzch położyć bezę i wstawić do piekarnika. Piec przez kolejne 20 minut, później zmniejszyć temp. do 60 stopni i włączyć termoobieg. Suszyć bezę przez dodatkowe 10 minut. Ciasto studzić przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.
dziękuję za dokładne przepisy.