SPSK nr 1 Lublinie otrzymał ponad 32 mln zł dotacji na przebudowę zabytkowego budynku przy ul. Chmielnej, w którym utworzone zostanie pierwsze Europejskie Centrum Innowacyjnych Terapii Chorób Plamki Żółtej.

Nowa infrastruktura, w ramach której powstanie Centrum, poszerzy możliwości leczenia chorób plamki i umożliwi wykonywanie procedur medycznych w nowoczesnych i odpowiednio przystosowanych przestrzeniach. Centrum będzie jedynym takim miejscem w województwie lubelskim, w którym funkcjonować będzie oddział jednodniowy. Jednocześnie będzie mogło być leczonych 26 pacjentów.

– Okulistyka w naszym szpitalu to najwyższy poziom referencyjny. Na pewno to finansowanie przysłuży się rozwojowi okulistyki tutaj w szpitalu, jak i rozwojowi nauki na poziomie uniwersyteckim. Na przykładzie okulistyki widzimy wyraźnie w jakim kierunku idzie szpitalnictwo w Polsce, a idzie w kierunku udzielania świadczeń otwartych i półotwartych – mówi Beata Gawelska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

– Mówimy o plamce żółtej, ale też o innych chorobach rzadkich. Chcemy zacząć zastanawiać się tutaj nad leczeniem wszystkich takich chorób, jak i ich uwarunkowaniach genetycznych. Cieszę się, że nasza okulistyka jest na tak wysokim poziomie – dodaje Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments