Cebula należy do naturalnych antybiotyków, potrafi zniszczyć bakterie oporne na leczenie. Już samo wąchanie obranej cebuli odkaża i udrażnia zakatarzony nos. Zjedzenie cebuli duszonej na gęsim smalcu niszczy szczepy grzybów w przewodzie pokarmowym, pozostałych po kuracjach antybiotykowych. Cebula jest bogata w składniki odżywcze i minerały, obniża ciśnienie, dezynfekuje wnętrze organizmu, poprawia trawienie. Ugotowana traci swoje działanie drażniące, dzięki czemu można stosować ją w okładach na wrzody, hemoroidy, czyraki, trudno gojące się stany zapalne i wykwity ropne. W krajach, w których mieszkańcy jadają bardzo dużo cebuli np. w Gruzji, ludzie słyną z długowieczności. Jedzmy cebulę!

Syrop z cebuli

Utrzeć na tarce o dużych oczkach 2 duże cebule i przełożyć do emaliowanego garnka. Dodać 5 łyżek płynnego miodu i gotować 10 minut na małym ogniu, nie dopuszczając do wrzenia. Odstawić na pół godziny. Odcedzić miazgę od syropu. Przechowywać w lodówce.

Syrop działa przeciwbakteryjnie. Jest bardzo skuteczny w infekcjach górnych dróg oddechowych. Ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel.

Stosowanie: dorośli: 1-2 łyżki 3 razy dziennie, dzieci: 1-2 łyżeczki 3 razy dziennie.

Miodek cebulowy

100 g utartej cebuli

100 g miodu

Składniki wymieszać w garnku emaliowanym. Postawić na gaz i doprowadzić do wrzenia. Odstawić i ostudzić. Przełożyć do słoiczka i przechowywać w lodówce.

Stosowanie: podawać przy silnym kaszlu, po 1 łyżce stołowej, co 3 godziny.

Cebula na stłuczenia i rany

Obrać 2 cebule, pokroić, przełożyć do garnka emaliowanego, zalać wodą (do przykrycia) gotować na małym ogniu około 20 minut, mieszając od czasu do czasu i pilnując, by się nie przypaliła.

Masę zmiksować, ciepłą i gęstą papkę przyłożyć do chorego miejsca.

Stłuczone kolano, bóle reumatyczne kolan

Stosowanie: ciepłą papkę nałożyć na chore kolano, nakryć gazą, owinąć bandażem. Trzymać przez całą noc. Rano opatrunek zdjąć, kolano umyć. W razie konieczności powtórzyć okłady przez kilka dni.

Otwarte rany żylakowe

Kompresy z papką przykładać do chorej nogi, zabandażować. Trzymać przez całą noc. Przy dużej liczbie ran, kompres przykładać również w dzień przez 4-5 dni. Kiedy rana zacznie się goić, stosować okłady z ciepłego oleju rycynowego.

Wino z cebuli

W słoju 200 g cienko pokrojonej cebuli wymieszać ze 100 g jasnego, płynnego miodu, całość zalać 600 g białego wina.

Składniki odstawić do macerowania na 2 doby. Przefiltrować, przelać do butelki i przechowywać w lodówce.

Stosowanie: 2-4 łyżeczek dziennie przy awitaminozie i ogólnym osłabieniu organizmu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o