Jeżeli uwielbiasz dobrą kawę, a zakup ekspresu ciśnieniowego to dla Ciebie za duży wydatek, to mamy dobrą wiadomość. Pyszny i aromatyczny napar możesz w domu przyrządzić w kawiarce. To niedrogie urządzenie zapewni Ci niezapomniane doznania smakowe.

Kawiarka to najprostszy sposób na delektowanie się w domowym zaciszu dobrą kawą. Urządzenie możemy kupić w większości hipermarketów i sklepów AGD. Jednak warto zainwestować w lepszej jakości sprzęt ze specjalistycznego sklepu zajmującym się sprzedażą kawy i kawowych akcesoriów. Jakość kawiarki ma bardzo duży wpływ na smak i aromat przyrządzanej przez nas kawy. Tańsze kawiarki mogą mieć nieszczelne połączenia pomiędzy poszczególnymi częściami, co sprawia, że kawa ma mało nasycony smak i aromat. Poza tym, w najprostszych modelach najczęściej nie można wymienić zużytych części. Jeżeli, któraś się zużyje, będziemy musieli kupić nowe urządzenie. Natomiast przyzwoitej jakości zaparzacz można kupić za 100-150 zł, a uzyskany z niego napar jest naprawdę niezły – mocny, aromatyczny i bez szkodliwego kawowego pyłu.

Jak działa kawiarka?

Typowy zaparzacz ciśnieniowy przypomina wyglądem niewielki czajnik. Składa się z trzech części: zbiorniczka dolnego, do którego wlewamy wodę, lejka z sitkiem, którego wsypujemy grubo zmieloną kawę oraz zbiorniczka górnego, w którym zbiera się gotowy napój.

Zasada działania jest prosta. Po napełnieniu dolnego zbiorniczka kawiarki wodą, a lejka z sitkiem kawą, stawiamy ją na kuchence. Gotująca się woda, wytwarza parę wodną, która swym ciśnieniem wypycha wrzącą wodę przez lejek ku górze. Po drodze wrzątek przechodzi przez warstwę kawy w lejku oraz dwa sitka, filtrujące kawowe fusy. Gotowy napój zbiera się w górnym naczyniu. Z chwilą, gdy z dzióbka zaparzacza zaczyna wydobywać się sama para, zdejmujemy urządzenie z kuchenki: kawa jest gotowa.

Rodzaje kawiarek

W sklepach znajdziemy głównie dwa rodzaje kawiarek. Tańsze, wykonane ze stopu aluminium oraz nieco droższe ze stali nierdzewnej. Różnią się one trwałością i łatwością czyszczenia. W zaparzaczach wykonanych ze stopu aluminium kawa pozostawia nieusuwalne brunatne plamy na ściankach, które po pewnym czasie zmieniają smak naparu. Dlatego lepsze są te ze stali nierdzewnej o większej trwałości i łatwości czyszczenia.

Pojemność zaparzaczy do kawy jest rozmaita. Najmniejsze mieszczą jedną, typową filiżankę kawy o pojemności ok. 200 ml. Większe mogą obsłużyć dwie, trzy lub cztery osoby; kawa z największych modeli wystarczy nawet dla sześciu kawoszy.

Więcej o kawiarkach przeczytacie na muratordom.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments