W poniedziałek (1 marca) rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Miasto na zbliżający się rok szkolny przygotowało 10 355 miejsc w placówkach publicznych i przedszkolach niepublicznych funkcjonujących na zasadach placówek publicznych. Rodzice mają czas na złożenie wniosków do 12 marca do godziny 15.

– Oferta edukacyjna miasta w zakresie edukacji przedszkolnej jest bardzo szeroka. Łącznie obejmuje 68 przedszkoli oraz 36 oddziałów przedszkolnych w 22 szkołach podstawowych. Są wśród nich placówki o charakterze integracyjnym, specjalnym, z oddziałami integracyjnymi  oraz z edukacją prowadzoną w systemie Montessori. Łącznie  w lubelskich przedszkolach zostały przygotowane miejsca dla 16 tysięcy dzieci w wieku przedszkolnym – mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty.

Podstawowe zasady rekrutacji

  • Dzieci sześcioletnie (urodzone w 2015 roku) zobowiązane są odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Dzieci sześcioletnie, które odbyły roczne przygotowanie przedszkolne, mogą rozpocząć naukę w klasie I szkoły podstawowej.
  • Dzieci sześcioletnie (posiadające obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego) oraz dzieci pięcioletnie (urodzone w 2016 r., mające prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego), które:

– dotychczas nie uczęszczały do przedszkoli prowadzonych przez Miasto Lublin – będą miały zorganizowane wychowanie przedszkolne w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych,

– dotychczas uczęszczały do przedszkoli prowadzonych przez Miasto Lublin – mogą kontynuować wychowanie przedszkolne w przedszkolu, do którego obecnie uczęszczają lub być ubiegać się o przyjęcie do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

  • Dzieci w wieku 3-6 lat (urodzone w latach: 2015-2018) dotychczas uczęszczające do przedszkoli, prowadzonych przez miasto Lublin mogą kontynuować uczęszczanie do swojego przedszkola.

Dwa etapy rekrutacji

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych odbywa się na wniosek rodziców. Prowadzona jest dla kandydatów zamieszkałych na Lublina i składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie rekrutacji brane są pod uwagę kryteria ustawowe, uwzględniające potrzeby osób mających trudniejszą sytuację rodzinną, zdrowotną, w drugim etapie brane są pod uwagę kryteria gminne, uwzględniające zakres społecznych potrzeb rodziny. Szczegóły dotyczące wszystkich kryteriów dostępne są na stronie Lublin.eu.

Rodzice mają możliwość wyboru maksymalnie 7 placówek wychowania przedszkolnego, które we wniosku wskazują w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanej. O przyjęciu dziecka nie decyduje kolejność zgłoszeń.

Powyższy tryb rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2021/2022 nie dotyczy rodziców dzieci obecnie uczęszczających do placówek. Tu wystarczy deklaracja rodziców o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu lub oddziale przedszkolnym.

Najważniejsze terminy rekrutacji

Od 1 marca od godz. 8.00 do 12 marca do godz. 15.00 – składanie wniosku wraz z załącznikami,

12 kwietnia godz. 12.00 – podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych,

Od 12 kwietnia od godz. 12.00 do 16 kwietnia do godz. 15.00 – potwierdzenie przez kandydata woli przyjęcia,

19 kwietnia godz. 12.00 – podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. Szczegółowe terminy związane z odwołaniami dostępne są na stronie Lublin.eu.

Gdzie złożyć dokumenty

Aby uczestniczyć w rekrutacji dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej należy, w terminie rekrutacji, czyli od 1 do 12 marca wejść na stronę Lubelskiego Portalu Oświatowego: edu.lublin.eu, w lewym panelu wejść w zakładkę: aplikacje dla rodziców/ kandydatów, kliknąć w zakładkę elektroniczna rekrutacja do przedszkoli. Widoczny będzie tam panel programu rekrutacyjnego. Proces wprowadzania wniosku należy rozpocząć klikając w zakładkę „zgłoś kandydaturę”.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments