Dotychczasowe obostrzenia zostają przedłużone do 18 kwietnia – poinformował w środę (7 kwietnia) Adam Niedzielski, minister zdrowia. Ma to związek ze znaczną zajętością łóżek szpitalnych.

– Cały czas mamy bardzo trudną sytuację w szpitalach. Obłożenie łóżek wynosi blisko 35 tysięcy, co daje niebezpieczny wynik zbliżony już do 80 procent zajętości – wyjaśnia minister zdrowia. Dodał też, że w tym zakresie województwo lubelskie pomaga województwu podkarpackiemu i niedługo zaczną się tam pojawiać pacjenci z tego regionu .

W województwie lubelskim zajętych mamy ponad 75 % wszystkich łóżek dla pacjentów z koronawirusem i ponad 71 % wszystkich dostępnych respiratorów. – Skutek tego, jak zachowaliśmy się w święta będzie widoczny dopiero w przyszłym tygodniu – zaznacza Adam Niedzielski.

Co z powrotem dzieci do szkół? Minister wyraził nadzieję, że dzieci przedszkolne i z klas 1-3 będą mogły wrócić do przedszkoli i szkół jeszcze w kwietniu. – W pierwszej kolejności myślimy o przywracaniu edukacji. Do majówki mamy jeszcze 3 tygodni, więc tutaj jeszcze nie umiem nic powiedzieć. Sytuację obserwujemy na bieżąco. Na razie jest zbyt wcześni – dodaje.

Obostrzenia zostają przedłużone do 18 kwietnia. Co to oznacza?

– Zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane powyżej 2 tys. metrów (hurtownie, mniejsze składy budowlane będą dostępne)

– W placówkach handlowych i innych punktach (np. poczta) pow. 100 mkw. nowe limity: 1 osoba na 20 metrów mkw. (1 osoba na 15 mkw. w placówkach poniżej 100 mkw.)

– Kościoły: obowiązuje zasada 1 osoba na 20 metrów kwadratowych

– Salony fryzjerskie i kosmetyczne, salony pozostają zamknięte

– Żłobki i przedszkola są zamknięte (wyjątek: dzieci medyków i służb)

– Sport: do 18 kwietnia obiekty sportowe wyłącznie ograniczone do sportu zawodowego.

Tylko dziś w Polsce odnotowano 14 910 nowych przypadków, w tych 911 w województwie lubelskim. W kraju zmarło 638 osób.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments