Po 20 latach w naszym regionie wracają spektakle objazdowe. Wszystko za sprawą projektu „Scena Reduta”, który współtworzyć będzie 9 miast Lubelszczyzny. Do końca tego roku zespół teatralny przemierzy ponad 2 000 kilometrów.

W środę (8 września) w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie pod listem intencyjnym oraz deklaracją partnerstwa podpisali się dyrektorowie lubelskich teatrów oraz ośrodków kultury biorących udział w projekcie.

– Scena Reduta stanie się trzecią, zamiejscową sceną Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie i na stałe wpisze się w jego działalność – zapewnia Redbad Klynstra-Komarnicki, dyrektor Teatru Osterwy. – Poprzez uczestnictwo w projekcie Teatr Osterwy zamierza nie tylko realizować się poprzez dostarczenie repertuaru, ale i dać oraz otrzymać możliwość prezentacji wszystkich przejawów życia teatralnego na Lubelszczyźnie – dodaje.

Projekt nawiązuję swoją nazwą do idei pierwszego w Polsce teatru-laboratorium „Reduta”, który w 1919 roku założyli Juliusz Osterwa i Mieczysław Limanowski. Patron lubelskiego teatru pragnął pokazać profesjonalną sztukę tym, którzy nie mieli do niej dostępu.

Co zagrają?

Lubelska publiczność będzie miała okazję zobaczyć „Psie serce” (reż. Igor Gorzkowski) na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa o profesorze Preobrażeńskim, który rozwija innowacyjny sposób odmładzania ludzkiego ciała.

Kolejnym spektaklem będą „Małe zbrodnie małżeńskie” (reż. Marek Pasieczny), czyli dramat współczesny oparty na relacjach uczuciowych w wieloletnim małżeństwie. W przedstawieniu zabrzmią tanga przedwojenne – „Ta ostatnia niedziela” i „Kogo nasza miłość obchodzi”. Z kolei „Antygona w Nowym Jorku” (reż. Jan Hussakowski) opowie o środowisku bezdomnych oraz imigrantów zamieszkujących slumsy i dzielnice nędzy w jednej z największych, a zarazem najbogatszych metropolii.

Natomiast „Tata ma kota” (reż. Łukasz Witt-Michałowski) to spektakl Sceny InVitro działającej w Centrum Kultury w Lublinie, który z humorem przedstawia tragiczne historie z życia ojców.

ScenyLubelszczyzny

Tylko do końca tego roku na trasie Sceny Reduta znajdzie się 9 miast województwa lubelskiego. Specjalnie wybrane spektakle pojawią się we Włodawie, Chełmie, Krasnymstawie, Zamościu, Kraśniku, Tarnogrodzie, Biłgoraju, Janowie Lubelskim oraz Szczebrzeszynie. Lubelskie teatry przemierzą ponad 2000 km, zagrają przeszło 25 h spektakli, wykonają 130 h montażu scenografii, na scenach naszego regionu pojawi się blisko 100 artystów, a o wszystko zadba zespół prawie 200 techników.

Projekt został dofinansowany m.in. z budżetu Państwa – ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz programu Przestrzenie Sztuki. Inicjatorem i liderem projektu jest Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Zdjęcia: Aleksandra Waśkowicz

1Zobacz galerię zdjęć

   

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments