W czasie pandemii powinniśmy dbać nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale i o bezpieczeństwo osób, z którymi mamy styczność – pośrednio lub bezpośrednio. Nosimy rękawiczki oraz maseczki, dezynfekujemy ręce, klamki i kontakty, staramy się trzymać dystans od innych będą w sklepie lub na ulicy. Ale czy w ferworze zmian, które nastały, zastanawiamy się, co dzieje się z odpadami, które produkujemy? Czy wiemy co się z nimi dzieje, gdy opuszczą nasze mieszkanie i kto się nimi zajmuje?

Racjonalne zakupy

Gdy wybieramy się do sklepu decydujemy się na produkty, które odpowiadają nam ceną i jakością. Przywozimy je do domu, wykorzystujemy i wyrzucamy zbędne opakowania do odpowiedniego kosza. Później często kierujemy się do pomieszczenia lub wiaty śmietnikowej, gdzie nasze worki z posegregowanymi śmieciami lądują obok worków naszych sąsiadów.

Droga opakowań, które ostatecznie trafiają do śmietnika, z naszego punktu widzenia rozpoczyna się w sklepie. To właśnie wybierając się do sklepu, powinniśmy zastanowić się jakie produkty wybrać, żeby ułatwić sobie segregację odpadów. Jest to ważne szczególnie teraz, gdy nasze życie przeniosło się do domów i mieszkań, gdzie spędzamy znaczną część naszego dnia.

Racjonalne zakupy są odzwierciedleniem naszych rzeczywistych potrzeb. – Dobrą praktyką jest zrobić listę planowanych zakupów. Ważne jest również, by pilnować terminu przydatności zakupionych produktów. Wedle badań najważniejsze przyczyny marnowania żywności to przekroczenie terminu ważności (29 proc.) oraz zbyt duże zakupy (20 proc.) – mówi Adam Przystupa, dyrektor w spółce KOM-EKO, która prowadzi wiele działań z zakresu edukacji ekologicznej oraz popularyzuje wiedzę związaną z segregacją odpadów.

Co jest odpadem

Kierując się zasadą racjonalnego gospodarowania odpadami powinniśmy ograniczać ich ilość i zmniejszać koszty związane z ich utylizacją. Możemy to robić bez większego wysiłku i wychodzenia z domu.

– W skład tej zasady wchodzą różne praktyki, jak np. racjonalne zakupy, naprawianie i ponowne wykorzystywania przedmiotów użytkowych, segregacja odpadów oraz ich dalsze zagospodarowanie zgodnie z hierarchą postępowania z odpadami – wyjaśnia dyr. Przystupa.

W pierwszej kolejności postawmy na recykling i dajmy życie wykorzystanym już raz butelkom po wodzie, rolkom po papierze toaletowym, czy kartkom papieru. – Poza recyklingiem, który może rozpocząć się w naszych domach, a zakończyć u odpowiednich recyklerów, ważne jest również zmniejszanie objętości odpadów, co nie tylko ogranicza koszty transportu odpadów, ale również zmniejsza m.in. emisję spalin czy hałasu – zauważa nasz ekspert.

Dobre praktyki

Racjonalne zakupy, produkowanie mniejszej ilości odpadów, recykling i segregacja to praktyki i zachowania, których powinniśmy nauczyć się szczególnie teraz, podczas pandemii, gdy dłużej przebywamy w naszych domach. Taki stan znacznie zwiększa ilość śmieci, które trafiają do naszych koszy.

– Tego typu praktyki są bardzo uniwersalne i będą odpowiednie zarówno w czasie pandemii, jak i po jej ustaniu. To samo odnosi się do zasad racjonalnego robienia zakupów. Oczywiście w czasie pandemii, kiedy staramy się rzadziej odwiedzać sklepy, robimy większe zakupy, ale i wtedy powinniśmy realnie szacować nasze potrzeby. Zauważmy, iż zasada, by produkty przechowywane w lodówce zużywać jako pierwsze jest pomocna w każdych okolicznościach – radzi Adam Przystupa.

Jak gospodarować odpadami

W przypadku, kiedy jesteś zdrowy:

  • tak jak dotychczas segreguj odpady;

  • zużyte środki ochrony osobistej jak maseczki czy rękawiczki (używane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów) wrzucaj do odpadów zmieszanych;

  • wszelki zużyte materiały higieniczne (chusteczki jednorazowe, ręczniki jednorazowe itp.), tak jak dotychczas, wrzucaj do odpadów zmieszanych;

  • worek na odpady wypełniaj w ten sposób by było możliwe jego szczelne zawiązanie;

  • zaraz po wyrzuceniu odpadów zawsze dokładnie umyj ręce.

W przypadku, kiedy przebywasz w izolacji:

  • nie segreguj odpadów, umieść je w jednym worku;.

  • worka z odpadami nie należy zapełniać powyżej 3/4 jego pojemności, tak by możliwe było jego szczelne zawiązanie i nie zgniatać. W miarę możliwości worek spryskać preparatem dezynfekującym;

  • osoba wynosząca odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) wystawiony przez osobę w izolacji worek do drugiego worka, zawiązuje go i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru;

  • worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w oznakowanym pojemniku przeznaczonym na te odpady. W przypadku braku dedykowanego pojemnika należy je wrzucić do odpadów zmieszanych.

  • wysoce zalecane jest, aby odczekać 72 godziny od zamknięcia worka – przed przekazaniem worka z odpadami do odbioru;

  • przed i po każdej czynności związanej z pakowaniem i przenoszeniem odpadów należy używać rękawic ochronnych oraz myć i dezynfekować ręce;

  • odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki, odpady wielkogabarytowe) powinny być pozostawione w domu w czasie izolacji i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji.

Bezpieczeństwo to podstawa

Warto pamiętać, że nasze odpady, po wrzuceniu do śmietnika, przebywają jeszcze długą drogę. Odbierane są przez osoby odpowiedzialne za wywóz śmieci, trafiają do sortowni, a później do recyklerów. Powinniśmy zadbać o to, żeby na każdym etapie drogi były bezpiecznie zapakowane i nie narażały ani naszego zdrowia, ani zdrowia innych.

– Mając świadomość, iż działamy w branży, która w sytuacjach kryzysowych jest kluczowym ogniwem zapewniającym bezpieczeństwo sanitarne mieszkańcom podejmujemy działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa naszych klientów i pracowników – zapewnia dyr. Adam Przystupa. – Zabezpieczono i udostępniono pracownikom stały zapas środków dezynfekujących i środków ochrony osobistej. Stałej dezynfekcji poddane są miejsca pracy i pomieszczenia socjalne.

Aby ograniczyć ryzyko związane z pandemią, w KOM-EKO wprowadzono zróżnicowany czas rozpoczęcia pracy przez załogi poszczególnych pojazdów oraz poszczególne instalacje Zakładów Zagospodarowania Odpadów. Tam gdzie to możliwe wprowadzono system pracy zdalnej, stąd m.in. ograniczenie kontaktu z Biurem Obsługi Klienta do formy elektronicznej i telefonicznej.

– Mamy świadomość, iż część z tych zmian może stanowić okresowe utrudnienie, ale w tej wyjątkowej sytuacji są to działania niezbędne – zaznacza nasz ekspert.

Jak prawidłowo segregować odpady

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments