Siemię lniane i jego lecznicze właściwości są znane niemal wszystkim, lecz są ciągle niedoceniane. Niewiele osób wie, że siemię lniane jest idealnym składnikiem do wspomagania odchudzania. Te małe, płaskie nasionka potrafią zdziałać naprawdę wiele. Ich wielkość to 2-3 mm, po zalaniu wodą zwiększają swoją objętość. Nasiona lnu wykorzystywane również do pozyskania oleju lnianego.

Wartości odżywcze

Siemię lniane, jest bogate w wiele składników odżywczych, takich jak: witamina A, witamina E, witaminy należące do grupy B, błonnik, magnez, cynk, żelazo, wapń oraz kwasy omega-3 .

Zdrowie

Ziarenka lnu pomagają na dolegliwości związane z układem pokarmowym czy układem oddechowym. Skutecznie oczyszczają jelita, działają dobrze na zaparcia czy wrzody. Siemię lniane może działać dobrze jako środek na przeczyszczenie – wystarczy namoczyć je w gorącej wodzie i rozdrobnić. Obniża poziom złego cholesterolu, wzmacnia układ odpornościowy, reguluje poziom glukozy we krwi, poprawia koncentracje, łagodzą objawy menopauzy.

Odchudzanie

Składnikiem siemienia lnianego, który wspomaga odchodzenie jest błonnik. Wzbogaca mikroflorę, reguluje pracę jelit, zwiększa objętość treści pokarmowej, dzięki czemu uczucie sytości towarzyszy nam dłużej i nie sięgamy po dodatkowe przekąski pomiędzy posiłkami. Błonnik zawarty w nasionach lnu, wspomaga produkcję soków trawiennych, więc energia zawarta w pożywieniu zostaje uwolniona i wykorzystywana przez mięśnie i układ organizmu. Dieta bogata w błonnik – czyli główny składnik siemienia lnianego, polecana jest osobom chorym na cukrzycę.

Włosy, skóra, paznokcie

Królowa Maria Antonina kąpała się w siemieniu lnianym, by odpowiednio dbać o swoją skórę i włosy. Po miesiącu stosowania siemienia lnianego, włosy znacznie mniej wypadają, rosną szybciej, oraz są gęstsze, bardziej nawilżone i nabierają blasku. Śluz uzyskany z siemienia lnianego można używać jako odżywkę do włosów – dobrze nawilża suche i zniszczone włosy.

Paznokcie – rosną szybciej, a ich płytka jest wzmocniona i twardsza. Skóra zaś staje się odpowiednio nawilżona, promienna. W przypadku atopowego zapalenia skóry, siemię lniane można dodawać do kąpieli.

Przyrządzanie

Siemię lniane można dodać do potraw takich jak np.: krem z dyni, tostów z guacamole czy do różnorakich owsianek.

Jednym z najprostszych sposobów przyrządzenia siemienia lnianego, jest zalanie gorącą wodą jednej łyżki ziarenek (mniej niż 200 ml), następnie kubek należy przykryć i odstawić na noc. Rano ten płyn należy wypić na czczo, a ziarenka, które znajdują się w płynie należy gryźć. Drugim sposobem przyrządzenia siemienia lnianego, jest zalanie dwóch łyżek siemienia gorącą wodą, należy je przecedzić przez sitko i odstawić do wystygnięcia. Żeby napój lepiej smakował, można dodać do niego naturalny sok. Siemię lniane możemy dodać do wszelakich koktajli, wystarczy do zblendowanego koktajlu dodać 2 łyżki nasion.

Szkodliwość

Siemienia lnianego nie powinno się spożywać, gdy samemu zmielimy ziarna. Dopóki ziarno jest nienaruszone, związki cyjanogenne zawarte w ziarnach lnu są stabilne i nie ulegają przemianom chemicznym. Len zawiera w nasionach linamarynę czyli związek cyjanogenny mający w swej specyfice zdolność do uwalniania cyjanowodoru. Lecz cyjanogeneza nie zachodzi, gdy zmielone nasiona zalejemy gorącą wodą. Dzieje się tak dlatego, że enzym aktywujący przemiany jest białkiem, więc jak każde białko w wysokiej temperaturze ulega denaturacji i traci swoje właściwości. Cyjanogeneza nie zachodzi w przypadku zalania całego (niezmielonego) siemienia wodą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments