Powidła to najstarsza forma przetwarzania owoców bez wykorzystania cukru. To bardzo długie i powolne smażenie zapewnia im trwałość. Powidła są uniwersalnym przetworem, można je wykorzystać jako dodatek do sosów, mięs, ciast, deserów i nadziewania naleśników. Wystarczy bułka z masłem i odrobina ulubionych powideł, by stworzyć genialną przekąskę. Do przygotowania powideł należy wybierać owoce dojrzałe i zdrowe, gdyż takie zawierają najwięcej cukrów naturalnych i kwasów organicznych, które decydują o ich trwałości i smaku. Jedzmy powidła jak najczęściej, gdyż są o wiele zdrowsze od przesłodzonych dżemów. Smacznego!

Powidła z winogron

Składniki:

2 kg bardzo dojrzałych winogron

Przygotowanie:

Winogrona przemyć pod bieżącą wodą, osączyć, przełożyć do rondla o grubym dnie. Część owoców rozgnieść drewnianym tłuczkiem i odstawić na 3 godziny. Gotować na małym ogniu tak długo, aż owoce się rozgotują.

Gorące powidła przetrzeć przez sitko i ponownie przełożyć do rondla. Gotować z przerwami tak długo, aż pozostanie połowa zawartości naczynia. Podczas gotowania ciągle mieszać.

Wrzące powidła przełożyć do wyparzonych słoików, szczelnie zamknąć. Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Powidła z brzoskwiń

Składniki:

2 kg bardzo dojrzałych brzoskwiń

Przygotowanie:

Brzoskwinie przemyć pod bieżącą wodą, osączyć, usunąć pestki. Pokroić na małe cząstki. Owoce przełożyć do rondla o grubym dnie i gotować na małym ogniu tak długo, aż się rozgotują.

Gorące powidła przetrzeć przez sitko i ponownie przełożyć do rondla. Gotować z przerwami tak długo, aż pozostanie połowa zawartości naczynia.

Podczas gotowania ciągle mieszać. Wrzące powidła przełożyć do wyparzonych słoików, szczelnie zamknąć. Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Powidła z antonówek

Składniki:

2 kg dojrzałych jabłek

Przygotowanie:

Jabłka umyć pod bieżącą wodą, pokroić na ósemki (pozostawiając gniazda nasienne). Owoce przełożyć do rondla o grubym dnie i gotować na małym ogniu tak długo, aż się rozgotują. Gorące powidła przetrzeć przez sitko i ponownie przełożyć do rondla.

Gotować z przerwami tak długo, aż pozostanie połowa zawartości naczynia. Podczas gotowania ciągle mieszać. Wrzące powidła przełożyć do wyparzonych słoików, szczelnie zamknąć. Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments