Na poniedziałek (24 stycznia) pielęgniarki i położne pracujące w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie zapowiedziały strajk ostrzegawczy. Od dyrekcji placówki żądają one wypłaty zaległych podwyżek.

Pielęgniarki i położne mają strajkować od godziny 9 do 11. – Pacjenci z COVID-19, jak i innymi chorobami oczekują wsparcia personelu medycznego i lekarskiego. Zawiadomienie o akcji protestacyjnej przyjąłem ze zdumieniem w związku z tym, że mediacje nie zostały jeszcze zakończone. Zagadnienie dotyczy problemu z 2018 roku, a problem ponownie pojawił się w lutym 2021 roku – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.

Dyrektor uważa, że ponowne wznowienie tego problemu jest związane z dużą aktywnością zarządu i przewodniczącego Związku Zawodowego związanych z wyborami do organizacji związkowych.

– Większość żądań, które zostały złożone przez organizacje związkowe jeszcze przed rozpoczęciem mediacji zostały przyjęte i wdrożone. Największy problem dotyczy zapisu kończącego spór zbiorowy, czyli cyklicznego i copółrocznego podwyższania wynagrodzeń grupie zawodowej pielęgniarek i położnych – mówi dyrektor. – Odkąd jestem dyrektorem nie zmieniło się nic, a związek stwierdził, że to zadanie nie jest realizowane.

Dyrektor twierdzi, że regularnie wypłaca wynagrodzenia, terminowo wypłaca duże środki za nadgodziny, a także dodatki covidowe zgodnie z poleceniem ministra zdrowia. Piotr Matej apeluje więc do pracowników, aby nie zostawiali pacjentów bez pomocy.

Również w wielu miejscach szpitala pojawiły się ogłoszenia dyrekcji z apelem do pielęgniarek i położnych. Zaznacza, że zostawienie pacjentów bez opieki medycznej jest niedopuszczalne, w szczególności w sytuacji epidemiologicznej.

Co na to związkowcy?

Okręgowy Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych nie zgadza się na aktualne warunki pracy i wynagrodzenia. Dlatego też zgodnie z grudniową zapowiedzią w poniedziałek (24 stycznia) personel szpitala przystąpi do strajku ostrzegawczego.

Również Zarząd Zakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wydał w mediach społecznościowych oświadczenie dotyczące strajku.

Związkowcy piszą, że od ostatniej mediacji (30 grudnia 2021 r.), w której dyrektor szpitala nie mógł uczestniczyć w związku z wizytą ministra zdrowia, pracodawca nie podjął jakichkolwiek działań, które dawałyby nadzieję na zażegnanie sporu zbiorowego i zawarcie porozumienia.

“Stoi to w opozycji do treści apelu skierowanego do pielęgniarek i położnych, kolportowanego na terenie szpitala, w którym Pan Dyrektor jest przekonany, że istnieją inne (niż strajk) sposoby rozwiązywania każdego konfliktu” – czytamy w oświadczeniu.

Związkowcy zaznaczają też, że w każdej chwili są gotowi do rozmów w dobrej wierze i zawarcia kompromisu.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments