We wtorek (27 listopada) uroczyście przekazano Muzeum Lubelskiemu kopię obrazu „Wjazd gen. Zajączka do Lublina w 1826 r.” Philipa Dombecka. Oryginalne dzieło na co dzień znajduje się w gabinecie prezydenta Lublina.

Obraz autorstwa Philipa Dombecka z roku 1826 to jedna z najbardziej szczegółowych panoram miasta. W głębi uwieczniona została gęsta zabudowa miejska. Wśród wielu budowli znajdują się m.in. kościół św. Michała oraz dachy i wieża klasztoru Reformatów, przebudowanego na browar.

Wykonanie kopii obrazu to wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Lublin, Wydziału Artystycznego UMCS oraz Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Sporządzoną kopię jeszcze w tym tygodniu będzie można zobaczyć w salach wystawowych Muzeum Lubelskiego, a po zakończeniu przebudowy i modernizacji Zamku Lubelskiego stanie się częścią nowej wystawy stałej „Trybunał Koronny w dziejach I Rzeczypospolitej”.

Oryginalna panorama, która na co dzień zdobi wnętrze gabinetu prezydenta Lublina, udostępniona została przez Urząd Miasta Lublin Muzeum Lubelskiemu. W 2017 roku można ją było zobaczyć na wystawie „Portret Miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618-1939” organizowanej w jubileuszowym roku 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich. Następnie została udostępniona studentom Wydziału Artystycznego UMCS. Prace nad kopią odbywały się w ramach prac warsztatowych prowadzonych przez dr szt. Annę Barańską, prodziekana Wydziału Artystycznego UMCS w salach wystawowych Muzeum.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments