Tomaszów Lubelski to prawdziwa stolica narciarstwa biegowego województwa lubelskiego. Siwa Dolina to urokliwy kompleks polan otoczonych leśnym krajobrazem. Od wielu lat mieszkańcy i turyści spędzają tu aktywnie czas.

Kompleks został przystosowany tak, żeby zarówno najmłodsi, jaki osoby starsze miały tutaj możliwość odpoczynku i relaksu. Siwa Dolina jest bowiem miejscem, w którym znajdują się ścieżki piesze, rowerowe, a zimą również trasa narciarska.

Na nazywanej potocznie przez mieszkańców „siwce” znajdują się również specjalnie wyznaczone miejsca, gdzie można rozpalić ognisko, zorganizować piknik, a zimą wybrać się na kulig. Miasto organizuje tu również często imprezy kulturalne i sportowe.

Kolejny zimowy sezon przed nami. – W zależności od temperatury, która będzie panowała na dworze, prawdopodobnie jeszcze we wtorek rozpoczniemy naśnieżanie tras biegowych. Jeżeli minusowe temperatury utrzymają się, już pod koniec tygodnia będzie można z tych tras skorzystać – mówi Stanisław Pryciuk, dyrektor OSiR “Tomasovia”.

Fot. Urząd Miasta Tomaszów Lubelski

Atrakcje dla każdego

Dookoła Siwej Doliny przebiega ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w dwóch wariantach: 3 km i 5,5 km. Każda z nich posiada 10 przystanków, na których znajdują się tablice informacyjne i edukacyjne. Częściowo pokrywa się ona też z czarnym szlakiem turystycznym oraz popularnymi trasami rowerowymi i narciarskimi.

Dzięki nim zwiedzający mogą bliżej poznać strukturę lasu, gatunki flory i fauny oraz część zagadnień związanych z hodowlą i ochroną lasu. Na trasie ścieżki jest również arboretum, w którym znajdują się gatunki drzew obcego pochodzenia.

Fot. Urząd Miasta Tomaszów Lubelski

Raj dla narciarzy

Siwa Dolina to również wyznaczone trasy do uprawiania narciarstwa biegowego zimą oraz kolarstwa górskiego i biegów terenowych latem. To dlatego Tomaszów Lubelski nazwany został stolicą narciarstwa biegowego województwa lubelskiego oraz jest siedzibą Lubelskiego Okręgowego Związku Narciarskiego.

Istnieje 6 tras o długościach od 1 do 5 km. Rozpoczynają się one na stadionie sportowym i oświetlonym torze nartorolkowym, które znajdują się przy Ośrodku Sportu i Rekreacji „Tomasovia” przy alei Sportowej 8. Jedna z nich, o długości 1200 metrów jest w pełni oświetlona do godz. 22, co pozwala na uprawianie sportów również po zachodzie słońca.

– To świetne miejsce. Nie tylko dla mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego, ale i turystów. Mamy wspaniałe miejsce do spacerów, spotkań towarzyskich, wypadów rodzinnych i aktywnych chwil, zarówno latem, jak i zimą – podkreśla pani Anna, mieszkanka Tomaszowa.

Fot. Urząd Miasta Tomaszów Lubelski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments