Swoją pasję do żeglarstwa połączą z misją każdego medyka i znów wyruszą w Rejs Profilaktyczny. Studenci, absolwenci i pracownicy uczelni już 8 lutego wypłyną poza granice Polski i zawitają do włoskich portów, żeby organizować akcje profilaktyczne.

– Pomysł zrodził się z połączenia naszych dwóch pasji – żeglarstwa i medycyny. Jako medycy chcieliśmy powiązać wspólne żeglowanie z pomocą innym. Chociaż wydaje się, że to bardzo różne dziedziny, jest wiele podobieństw,  np. na statku pracujemy w zespole, tak samo jak na oddziale szpitalnym czy w karetce. Zarówno w żeglarstwie, jak i w medycynie mogą zdarzyć się sytuacje niebezpieczne, więc ważne jest, aby każdy w zespole wiedział co robić i potrafił zachować „zimną krew” – mówi Maria Stępień, organizatorka Lubelskiego Studenckiego Rejsu Profilaktycznego.

W sobotę, 8 lutego, gdy rozpoczną się uczelniane ferie, studenci wyruszą autokarem do Włoch, gdzie będzie na nich czekał żaglowiec szkoleniowy STS Pogoria. – Podróż zaczniemy od wielogodzinnej jazdy autokarem z Polski do Włoch, gdzie czeka na nas Pogoria. Później odwiedzimy prawdopodobnie ok. 3-5 portów. Dokładna trasa nie jest jeszcze znana, wszystko zależy od pogody, ale już dziś wiemy, że będziemy się poruszać po obszarze Morza Liguryjskiego i Tyrreńskiego, północnego wybrzeża Włoch i Francji, północnej Korsyki – dodaje organizatorka.

40 uczestników, wyruszając w rejs, włączy się w obchody 70-lecia istnienia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Staną przed wieloma wyzwaniami, które niesie nie tylko wybrany przez nich zawód medyka, ale również samo żeglarstwo. – W przygotowaniu do rejsu najważniejsze są szkolenia, które zapewnią nam bezpieczeństwo. Pierwsze dwa dni rejsu są im poświęcone. Ważne jest, aby każdy zapoznał się ze statkiem i przygotował do bezpiecznej żeglugi. To wszystko pod okiem kapitana i doświadczonych oficerów. W przygotowaniu do rejsu ważna jest też odpowiednia odzież, która chroni przed wiatrem i wodą – opowiada Maria.

Uczestnicy Lubelskiego Studenckiego Rejsu Profilaktycznego podczas tygodniowego rejsu odwiedzą 5 portów na Morzu Śródziemnym, żeby organizować akcje profilaktyczne dla mieszkańców pobliskich miejscowości. – Podczas spotkania z nami będzie można wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar glukozy, odbyć kurs pierwszej pomocy i kurs ratowania tonącego. Przeprowadzimy też akcje fizjoterapeutyczne i ginekologiczne – dodaje organizatorka.

fot. Materiały organizatorów

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments