W najbliższą sobotę (27 maja) o godz. 12 na Placu Zamkowym w Lublinie odbędzie się uroczysty apel z okazji święta 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, połączony z przysięgą nowych żołnierzy. O godz. 13 terytoriasi zapraszają na Błonia pod Zamkiem na piknik wojskowy pełen atrakcji.

W związku z organizacją święta, w najbliższych dniach zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu na placu Zamkowym. Już od piątku (26 maja) wieczorem do soboty (27 maja) do godz. 14 cały plac Zamkowy zostanie wyłączony z ruchu.

Uroczysty apel z okazji święta 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpocznie się o godz. 12.00 na Placu Zamkowym w Lublinie. Apel poprzedzi msza święta w Kościele Garnizonowym w Lublinie o godz. 10.15, w intencji żołnierzy i pracowników brygady. W programie uroczystości jest, m.in. przysięga nowych żołnierzy – ochotników z naszego regionu. Zostaną wręczone listy gratulacyjne i odznaki pamiątkowe 2 LBOT. Uroczystość na Placu Zamkowym zakończy defilada pododziałów 2 Lubelskiej Brygady OT.

O godz. 13.00 terytorialsi zapraszają na Błonia zamkowe, gdzie odbędzie się piknik wojskowy. W programie przewidziane są liczne atrakcje dla dorosłych i dzieci. Przede wszystkim będzie można zobaczyć sprzęt i wyposażenie żołnierzy 2 LBOT, w tym FlyEye, WARMATE oraz sprzęt specjalistyczny wykorzystywany podczas akcji kryzysowych oraz zabezpieczania naszej wschodniej granicy.

Z kolei jednostki operacyjne zaprezentują swój ciężki sprzęt bojowy, m.in. Leopardy, Rosomaki, AHS Krab, czy zestaw rakietowy Poprad. Stoiska ze sprzętem przygotują również Żandarmeria Wojskowa, Policja, Straż Pożarna oraz Straż Graniczna. Wiele atrakcji i ciekawostek znajdą dla siebie także miłośnicy starszych militariów. Ponadto będzie „białe miasteczko” i pokazy udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz strzelanie z karabinka GROT amunicją barwiącą. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych – dmuchańce, zabawy, konkurencje sportowe i taneczne, a także pokazy sztukmistrzów. Na scenie wystąpi orkiestra wojskowa z Lublina wraz z solistami. Wszyscy będą mogli skosztować słynnej wojskowej grochówki.

Na Błoniach podczas pikniku rozmieszczone będą stoiska promocyjne, gdzie będzie można porozmawiać z żołnierzami-rekruterami 2 LBOT o służbie, a zainteresowani wstąpieniem w szeregi terytorialsów będą mogli złożyć wniosek o powołanie.

Będzie to już szóste święto 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Lubelscy terytorialsi obchodzą je na pamiątkę bitwy partyzanckiej, jaką stoczyły oddziały „Zaporczyków” z niemieckim okupantem, pod Krężnicą Okrągłą w gminie Bełżyce, w dniu 24 maja 1944 roku.

Fot. Lubelscy Terytorialsi/ Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments