Będzie Orszak Trzech Króli, wystawy i kolędowanie – to wszystko czeka na nas w czwartek (6 stycznia) w Lublinie. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w ten dzień.

Orszak Trzech Króli

W czwartek (6 stycznia) ulicami Lublina przejdzie kolejny Orszak Trzech Króli. Wydarzenie rozpocznie się od mszy świętej o godzinie 10 w Archikatedrze Lubelskiej. W tym roku orszak przejdzie pod hasłem „Dzień dziś wesoły” i wyruszy o godzinie 11 sprzed katedry.

Uczestnicy przejdą przez Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, ulicę Świętoduską, Lubartowską i Tysiąclecia na plac Zamkowy. Tam zaplanowano koncert kolęd.

Uczestnicy orszaku tradycyjnie otrzymają papierowe korony. Przemarszowi towarzyszyć będzie wspólne kolędowanie. Na zakończenie odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie.

Wstęp wolny.

Kolędowanie w skansenie

Od godziny 12.00 do 12.30 będzie trwać kolędowanie po wsi. Kolędnicy ruszą z kozą od chałupy do chałupy, by odwiedzić z kolędą gospodarzy. Grupie kolędniczej mogą towarzyszyć wszyscy chętni. Będzie można przyjrzeć się obyczajowi kolędniczemu, wysłuchać kolędy i oracje. Wyjście grupy kolędniczej zaplanowano spod kapliczki z Kolanówki (sektor Wyżyna Lubelska).

Kolędowanie poprowadzi grupa muzyki tradycyjnej działająca przy skansenie „Płanetnicy” w składzie: Patryk Dziubek, Piotrek Dziwura, Bartosz Gajdzik i Łukasz Tarkowski. Będzie to kolędowanie z maszkarą zwierzęcą zrobioną na wzór kozy, powszechnie praktykowane dawniej na wsiach.

Bilety możecie nabyć w cenie 10 zł (bilet ulgowy) i 20 zł (bilet normalny) w kasie skansenu.

Koncert świąteczny w lubelskim kościele

W czwartek (6 stycznia) w parafii pw. świętego Andrzeja Boboli w Lublinie odbędzie się koncert świąteczny zespołu FeelHarmonia. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi” i rozpocznie się o godzinie 19.

Wstęp wolny.

Charytatywny koncert dla Justyny 

W czwartek (6 stycznia) o godz. 17 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie odbędzie się koncert dla Justyny oraz kiermasz ciast. Wystąpią na nim uczniowie szkoły muzycznej w Lublinie wraz z zespołem tańca ludowego Mały Gusk.

Kiermasz będzie dostępny po każdej mszy świętej. Kupicie na nim zarówno ciasta, jak i kawę oraz herbatę. Zebrane środki zostaną w całości przekazane na rehabilitację oraz specjalistyczną protezę ręki dla Justyny Batyry.

Galeria Saska

Do 31 stycznia możemy zobaczyć wystawę Piotra Młodożeńca na Ogrodzeniu Ogrodu Saskiego w Lublinie. Wystawa prezentuje twórczość Piotra Młodożeńca – grafika, malarza, rysownika, projektanta, autor filmów animowanych, ilustracji książkowych i prasowych.

W 1981 roku ukończył studia na wydziale grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Młodożeniec projektujac plakaty korzysta często z komputera, jest jednym z pierwszych artystów, który zaczął wykorzystywać to narzędzie w swojej twórczości.

Wstęp wolny.

Morsowanie

Tradycyjnie, w każdą niedzielę i święta przy tamie nad Zalewem Zemborzyckim o godzinie 12 będzie można wziąć udział w kąpieli z lubelskimi morsami. Aby wejść do wody musisz mieć jedynie ręcznik, strój kąpielowy, rękawiczki i czapkę.

Wstęp wolny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments