Tylko do czwartku (31 marca) w Targach Lublin funkcjonował szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19. W związku z niewielką liczbą nowych przypadków koronawirusa z lubelskich szpitali znikają też oddziały i łóżka covidowe.

Od piątku (1 kwietnia) nastąpi szereg zmian dotyczących szpitalnictwa w związku z pandemią koronawirusa. – Dzisiaj (31 marca- przy. red.) odnotowaliśmy 418 nowych przypadków. Gdybyśmy to porównali do sytuacji sprzed tygodnia tych zakażeń jest znacznie mniej, bo tydzień temu było ich 701. Dynamika spadku jest więc dosyć wysoka i tak samo zmniejsza się liczba zgonów – mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Liczba zajętych łóżek na II poziomie wynosi 356, w tym 28 na łóżkach respiratorowych. – Od piątku (1 kwietnia) z lubelskich szpitali znikają oddziały covidowe, więc to jest już ostatni taki komunikat – dodaje Sprawka.

W piątek (1 kwietnia) po prawie dwóch latach swoją działalność kończy szpital tymczasowy. – Nie ma w nim już żadnego pacjenta. Ostatni pacjent został już wypisany, a cały system szpitalnictwa w województwie lubelskim przechodzi w tryb pracy charakterystyczny dla czasów przed pandemią – zaznacza wojewoda.

Szpitalne oddziały zakaźne będą przeznaczone nie tylko dla pacjentów z koronawriusem, ale dla wszystkich tego typu chorób. Będzie to między innymi Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, Arion w Biłgoraju, Szpital Wojewódzki w Chełmie, Instytut Medycyny Wsi w Lublinie, SPSK nr 1 w Lublinie i Szpital Powiatowy w Łukowie.

– Łącznie będzie około 222 miejsc na tych oddziałach, w tym 49 dla dzieci. Dla dzieci mamy jednak specjalny oddział w szpitalu im. Jana Bożego oraz w szpitalu w Puławach i Tomaszowie Lubelskim – informuje Lech Sprawka. – Teraz już wiemy, jak z takimi pacjentami postępować i każdy z oddziałów, który nie posiada oddziału zakaźnego ma wyznaczone specjalne strefy izolacyjne – dodaje.

W czwartek (31 marca) w Polsce potwierdzono 4 997 nowych zakażeń. W województwie lubelskim było ich 418, co daje 5 miejsce pod względem nowych przypadków w skali całego kraju. W Polsce zmarło 38 z powodu COVID-19 oraz 95 z powodu COVID-19 i chorób współistniejących.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments