Stosowana w celu ochrony przed nieplanowaną ciążą tabletka „dzień po” może działać w organizmie pacjentki nie tylko w sposób pożądany, ale też w sposób niepożądany. Na Polskim rynku dostępne są dwa preparaty z grupy antykoncepcji awaryjnej, które różnią się składnikami czynnymi. Który z nich posiada mniej działań niepożądanych? Sprawdzamy!

Jak działają tabletki „dzień po” i jak je uzyskać?

Pigułki „dzień po” to potoczna nazwa tabletek z grupy antykoncepcji awaryjnej, które stosowane są po ryzykownym stosunku seksualnym. Przez ryzykowne współżycie rozumie się seks bez zabezpieczenia (sytuacje sporadyczne) lub współżycie z zabezpieczeniem, które z jakiegoś powodu okazało się zawodne. Działanie antykoncepcji awaryjnej polega głównie na hamowaniu bądź opóźnianiu owulacji, co odwleka moment ewentualnego spotkania komórki jajowej i plemnika. W ten sposób pigułki „po” minimalizują ryzyko zapłodnienia, gdyż plemniki tylko określony czas mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety.

Ze względu na to, jak działa tabletka „dzień po”, w Polsce zadecydowano o wydawaniu jej w aptekach wyłącznie z przepisu lekarza. W wywiadzie medycznym lekarz musi sprawdzić ewentualne przeciwwskazania do korzystania przez daną pacjentkę z antykoncepcji awaryjnej. Jest to niezbędne, by lekarz upewnił się, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna dla danej pacjentki. Lekarz może to jednak zrobić również online, w ramach konsultacji przez Internet, czego przykładem jest tabletka dzień po przepisywana zdalnie na stronie TabletkaDzienPo.pl. Zanim jednak pacjentka zdecyduje się na zgłoszenie się do lekarza, powinna zorientować się, ile kosztuje tabletka „dzień po” w aptece, ponieważ antykoncepcja awaryjna nie należy do najtańszych środków.

Czy tabletki „dzień po” są bezpieczne?

Stosowanie pigułek „dzień po” po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań nie powinno stanowić dla kobiety zagrożenia. Oczywiście podstawą tego, czy tabletki „dzień po” będą dla kobiety bezpieczne, jest również ich prawidłowe stosowanie. Antykoncepcja awaryjna powinna być przyjmowana możliwie jak najrzadziej i wyłącznie w dawkach określonych w ulotce (nie więcej niż 1 tabletka na cykl). Trzeba jednak pamiętać, że nawet prawidłowo i sporadycznie przyjmowane pigułki „dzień po” u niektórych pacjentek mogą wywoływać działania niepożądane, na których wystąpienie należy się przygotować.

Która pigułka „dzień po” ma mniej działań niepożądanych?

W Polsce oferowane są w sprzedaży dwa preparaty, które można określić mianem tabletka „dzień po”. Są to tabletki ellaOne oraz tabletki Escapelle. Mają one inne składniki aktywne, a w konsekwencji różnią się mechanizmami działania oraz skutkami ubocznymi. Działania niepożądane antykoncepcji awaryjnej nie występują u każdej kobiety, która przyjmie ellaOne czy Escapelle, jednak należy liczyć się z możliwością ich pojawienia się. Skutki uboczne ellaOne i Escapelle różnią się nieco, poza tym inna jest częstotliwość ich występowania u pacjentek.

Ciężko porównać, która pigułka ma mniej działań niepożądanych, ponieważ występują one u kobiet (lub nie występują) indywidualnie. Patrząc na ulotki obu preparatów, mniej działań niepożądanych wymienionych wydaje się być przy tabletce Escapelle, jednak jest to też rodzaj środka, w przypadku którego częstotliwość występowania niektórych działań niepożądanych jest większa (zdarzają się częściej). Dla przykładu – niektóre działania niepożądane, które w ellaOne wymieniane są jako częste (występują u 1 na 10 pacjentek) w Escapelle występują jako bardzo częste (u więcej niż 1 pacjentki na 10).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments