Ogrody deszczowe, pasieka, a także warzywniak – tak za sprawą Fundacji Krajobrazy zmienia się przestrzeń Browaru Perła. – Idziemy w proekologiczne idee i zero waste – podkreśla Wojciech Januszczyk z Fundacji Krajobrazy.

– Idea i założenie jest takie, aby na zielonych terenach Browaru Perła stworzyć kilka przestrzeni związanych z retencją wody. Od 13 do 15 sierpnia trwać tutaj będzie Festiwal In Garden, czyli sztuki ogrodowej i pokazowych ogrodów, więc chcemy przeprowadzić tutaj ścieżkę zarówno dla gości festiwalu, ale i taką, która zostanie tu na stałe i będzie służyć do retencji wody – mówi Wojciech Januszczyk z Fundacji Krajobrazy.

Retencja wody jest niezwykle potrzebna zwłaszcza ogrodom domowym i działkom. – Wykorzystujemy bardzo dużo wody sieciowej, między innymi do podlewania ogrodów, a przecież mamy deszcze, więc tę wodę możemy sobie nałapać i stworzyć takie zbiorniki, które będą ją zatrzymywać. Retencja to nie jest myślenie o tym, aby tę wodę szybko odprowadzić z terenu, tylko żeby ją właśnie zatrzymać w odpowiednio przygotowanych miejscach – zaznacza.

Gotowe są już donice retencyjne, które będą wspomagać ten proces. – Jesteśmy podpięci pod rynny z budynków, tak zwanymi łapaczami wody, które je przekierowują do rabat znajdujących się w donicach. W momencie kiedy pada deszcz, część wody jest przekierowywana właśnie w te donice, one są zalewane wodą, a jej nadmiar już przemieszcza się poza obiekt – zaznacza.

Zielony dach

Dodatkowo na budynkach Browaru Perła tworzony jest zielony dach. – Stworzyliśmy zielony daszek, który spowalnia przemieszczanie się wody. Tam znajdują się rośliny, które są nawadniane. Mamy przez to zwiększoną powierzchnię czynną biologicznie w przestrzeni miasta, a dodatkowo element, który częściowo retencjonuje – wyjaśnia Wojciech Januszczyk.

Na środku Browaru Perła przy Klubie Radość znajduje się duży betonowy plac, który niegdyś służył za parking. Teraz zarząd podjął decyzję o jego zazielenieniu. – Na części placu wytworzymy wzory, taką kopię ogrodów Vetterów, które również będą częściowo retencjonowały wodę. Już w przyszłym tygodniu będą tutaj pasy zieleni, które będą je odwzorowywać. Jak ktoś przyjdzie zwiedzać podziemia browaru, to tutaj będzie można zobaczyć, jak kiedyś wyglądały ogrody poklasztorne, które znajdowały się na tym terenie – zdradza. Z kolei ogród deszczowy zostanie utworzony na terenach zielonych.

Enklawa wypoczynkowa

Fundacja Krajobrazy chce, aby powstała w tym miejscu enklawa wypoczynkowa, która nie będzie spełniała tylko oczekiwań koncertowo-imprezowych, ale również będzie miejscem relaksu i odpoczynku. – Chcemy, aby można było się tu nie tylko bawić, poczytać książkę, zjeść i napić się czegoś dobrego, ale jednocześnie edukować. Cała ta ścieżka edukacyjna będzie polegała na tym, że będziemy mieli informacje, co to jest rozszczelnianie miasta, jakie jest przeciwdziałanie betonozie, jak wygląda retencja i mała retencja wody, a także co to są zielone dachy, pasieki miejskie i warzywniaki – wyjaśnia.

Oprócz ogrodów deszczowych przy Klubie Radość powstają również warzywniaki zbudowane na bazie morskiego kontenera. – Mamy miejski urban garden, związany z warzywnictwem i będą tu posadzone pomidory, ogórki i inne warzywa. W tym warzywnym ogrodzie będzie również huśtawka i miejsce wypoczynkowe – wylicza Wojciech Januszczyk. – Do budowy używamy starych plandek, bo ważne jest dla nas, aby można je było poddać recyklingowi. Wdrażamy rozwiązania proekologiczne.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments