Ekologiczne, bezpieczne i niedrogie – takie są kosmetyki i środki higieny, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy odrobina chęci, szczypta cierpliwości i chwilka czasu, aby stworzyć własne mydło, krem czy płyn do mycia szyb za bezcen. Większość składników znajdziemy w kuchennej szafce i lodówce.

Wyroby handmade od kilku lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Domowej roboty tonik, maseczka czy peeling to rzeczy na punkcie których szalejemy niemal wszyscy. Tradycyjne receptury coraz silniej wypierają drogeryjne produkty, których składy potrafią przyprawić o zawrót głowy. Podobnie ma się sprawa z wszelkiej maści środkami higieny. Własnoręcznie wykonany płyn do mycia szyb i luster, specyfik do dezynfekcji toalety czy spray antystatyczny do polerowania mebli to dziś preparaty o wiele chętniej stosowane niż popularne produkty z naszych sklepów.

To, co przemawia na korzyść handmade’ów to przede wszystkim skład – doskonale nam znany i prosty, oparty na tym, co od lat stosujemy w kuchni. Gwarantuję – po pierwszej próbie nie odpuścimy i zaczniemy na dobre eksperymentować z „produktami domowej roboty”. Nagle okaże się, że wolimy bakteriobójczy i silnie czyszczący ocet, kupczy proszek do wybielania firanek zastąpi nam soda, skórką banana pięknie nabłyszczamy buty przed każdym wyjściem, a woda, w której gotowaliśmy jajka świetnie sprawdza się w roli odżywki do kwiatów. Niektóre produkty (jak chociażby te wymienione wyżej) poradzą sobie w pojedynkę. Czemu jednak nie zaszaleć i nie pokusić się o wyroby wieloskładnikowe? Do takich z pewnością należą kosmetyki: by zrobić własny antyperspirant, nie wystarczy olej kokosowy o właściwościach nawilżających. Przyda się kilka kropli soku z cytryny (dla efektu odświeżenia i działania antybakteryjnego), odrobina sody (pochłanianie potu) i olejek eteryczny o ulubionym zapachu, by nadać mu charakteru.

Drugim „za” jest przystępna cena. Za drogeryjny krem do twarzy w standardowym opakowaniu (od 30-50 ml) zapłacimy, w zależności od marki, średnio 25 zł. Za handmade pozbawiony barwników, parabenów, parafiny, SLS, SLES i innych kosmicznie brzmiących substancji, około 5 zł za tę samą pojemność. Rzecz jasna niektóre potrzebne produkty mogą być o wiele droższe niż sam efekt końcowy, ale zawsze możemy zrobić nieco większą ilość kremu, albo wykorzystać to, co nam zostało, do innych wyrobów (balsam do ciała, odżywka do włosów, maseczka do twarzy itd.). Na pewno będą to dobrze zainwestowane pieniądze.

Trzecim powodem, dla którego warto zacząć tworzyć własne to oczywiście ekologia. Kończy się Twój krem, który nie do końca Ci służył i chcesz zmienić go na inny? Zamiast od razu biec do drogerii po mazidło, w którym być może mieści się cała tablica Mendelejewa, warto uwarzyć swój osobisty kosmetyk i wypełnić nim puste opakowanie po zużytym kremie. Twarz dostanie to, czego jej brakuje, bez dodatkowych zapychaczy, a powtórne wykorzystanie pudełeczka zbliży Cię o krok do filozofii zero waste, która ma zbawienny wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale w ogóle na nasze otoczenie. W ten sposób (przynajmniej przez jakiś czas) nie wzbogacimy śmietniska o kolejne odpady, które być może nigdy nie poddadzą się recyklingowi.

Własna produkcja to wreszcie bardzo proste i szybkie czynności, przy których raczej trudno puścić z dymem mieszkanie, zrobić dziurę w garnku czy pozbawić dostępu do prądu całej okolicy. Dla przykładu: wykonanie płynu do mycia szyb trwa 2 minuty, a potrzebujemy do tego wyłącznie jednego naczynia, w którym wymieszamy składniki.

Sprawdźcie, co możecie zrobić własnoręcznie w czterech ścianach własnego domu, nie tracąc przy tym majątku.

1. Krem nawilżający do cery suchej i wrażliwej

Skład:

50 ml olejku z migdałów

50 ml wyciągu z aloesu (jeśli hodujesz własny aloes, możesz użyć świeżych liści)

10 kropli olejku esencjonalnego z pomarańczy

10 kropli oleju esencjonalnego z rozmarynu

20 kropli witaminy E

Sposób przygotowania:

Olejek z migdałów należy dobrze wymieszać z wyciągiem z aloesu. Następnie dodajemy kolejno oleje esencjonalne i witaminę E. Krem najlepiej przechowywać w szklanym słoiczku przez około 15 dni, w lodówce.

2. Antyperspirant odświeżający

Skład:

50 g oleju kokosowego

15 kropli olejku eterycznego (dowolny, np. cytrynowy, eukaliptusowy lub z drzewa herbacianego – nie tylko nadadzą pięknego zapachu, ale też zadziałają bakteriobójczo)

3 łyżki sody oczyszczonej

Sposób przygotowania:

Olej kokosowy rozpuść w garnku. Następnie dodaj do cieczy pozostałe składniki i dobrze wymieszaj. Otrzymany płyn przelej do słoiczka i odstaw do wystygnięcia.

3. Płyn do mycia szyb

Składniki:

500 ml wody destylowanej, przegotowanej lub przefiltrowanej (zwykła kranówka może zostawić osad na szybie)

2 łyżki mydła w płynie

2 łyżki wódki

Sposób przygotowania:

Wlej wszystkie składniki do pojemnika ze spryskiwaczem, zakręć butelkę, potrząśnij i gotowe!

4. Środek do czyszczenia toalet

Składniki:

1 szklanka octu spirytusowego

10 kropli olejku eterycznego o dowolnym zapachu

Sposób przygotowania:

Ocet podgrzej (np. w mikrofalówce), następnie dodaj olejek eteryczny i wymieszaj. Tak wykonanym roztworem wyszoruj muszlę klozetową (najlepiej, kiedy nasz specyfik jest jeszcze gorący!).

5. Płyn do mycia naczyń

Składniki:

120 g mydła w kostce

0,5 łyżki olejku eterycznego

7 szklanek wody

Sposób przygotowania:

Mydło należy schłodzić, najlepiej w zamrażarce. Następnie posiekać je lub zetrzeć na tarce. W tym czasie zagotuj wodę (doprowadź do wrzenia). Po pojawieniu się bąbelków ściągnij garnek z palnika, dodaj pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj. Odstaw na noc, by wszystkie substancje „przeżarły się” ze sobą. Przelej do butelki. I voila!

6. Tonik ogórkowy do każdego typu cery

Składniki:

1 ogórek zielony (niezbyt duży)

1 szklanka wody

0,5 łyżki miodu

Sposób przygotowania:

Ogórka umyj i obierz ze skórki. Zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Zalej go wrzątkiem. Odstaw w zacienione miejsce na co najmniej 2 godziny. Przecedź (np. przez sitko lub gazę). Do uzyskanej cieczy dodaj miód i wymieszaj, aż do całkowitego połączenia. Przelej do słoiczka i trzymaj w lodówce do tygodnia.

7. Proszek do prania

Składniki:

1 szklanka naturalnych płatków mydlanych

1 szklanka sody oczyszczonej

1 szklanka boraksu

  1. kropel olejku eterycznego

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i przechowujemy w odpowiednim opakowaniu (np. słoiku). Do pralki sypiemy 1-2 łyżki stołowe preparatu. Olejek eteryczny najlepiej dodawać do przegródki na płyn zmiękczający.

8. Odżywka do włosów suchych

Składniki:

1 łyżka oliwy z oliwek

7 kropel witaminy A+E

7 kropel soku z cytryny

Sposób przygotowania:

Składniki wystarczy wymieszać na zimno. Odżywkę nakładać na suche, nieumyte włosy. Następnie owinąć głowę ręcznikiem. Trzymać na włosach pół godziny. Po tym czasie umyć głowę szamponem i dokładnie spłukać włosy.

9. Płyn do higieny intymnej

Składniki:

1/3 szklanki bezzapachowego mydła kastylijskiego (najlepiej w płynie)

2/3 szklanki wody destylowanej

10 kropli olejku rumiankowego

Sposób wykonania:

W butelce po zużytym żelu do higieny intymnej wymieszaj wszystkie składniki. Potrząśnij. Specyfik jest gotowy do użycia. Wystarczy mała ilość do codziennej pielęgnacji – mydło kastylijskie mocno się pieni!

10. Kostka zapachowa do toalet

Składniki

1 szklanka sody oczyszczonej

6 łyżek stołowych soku z cytryny

1,5 łyżki białego octu

1,5 łyżki wody utlenionej

2 łyżki olejku z drzewa herbacianego

Sposób przygotowania:

Do miski wsyp najpierw sodę oczyszczoną (grudki rozgnieć widelcem). Dodaj sok z cytryny, następnie biały ocet, wodę utlenioną. Na koniec wkropl olejek z drzewa herbacianego. Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki i przełóż je do foremek do robienia lodu (dzięki temu będziesz mógł nadać im fantazyjny kształt). Odstaw na noc. Kostkę wystarczy wrzucić do toalety i spuścić wodę.


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments