W województwie lubelskim działa obecnie 60 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, które realizują testy PCR finansowane przez NFZ. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni uruchomiono 16 nowych punktów.

Liczba punktów oraz godziny ich funkcjonowania są na bieżąco dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemicznej i gwałtownego wzrostu zakażeń. W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych. W regionie funkcjonuje również 14 karetek wymazowych.

Testy PCR

Zlecenie na test PCR może wystawić między innymi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz dyżurujący na nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Możliwość wystawiania zleceń na test w kierunku koronawirusa za pośrednictwem systemu gabinet.gov.pl dotyczy również lekarzy, którzy nie mają umów z NFZ.

Dodatkowo, każda osoba, która podejrzewa zakażenie może sama uzyskać zlecenie na test po wypełnieniu formularza online na stronie pacjent.gov.pl.

Testy można wykonać w punktach pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, które działają na terenie całego kraju.

Wykaz punktów w regionie znajdziecie tutaj

Szybkie testy antygenowe

Z kolei testy antygenowe możemy zrobić w aptekach, laboratoriach lub mobilnych punktach wymazowych, które zgłosiły chęć ich wykonywania. Lubelski oddział wojewódzki NFZ przyjmuje zgłoszenia od zainteresowanych podmiotów do ich wykonywania, czyli np. aptek, laboratoriów, jak i punktów wymazowych.

– Obecnie mamy już ponad 20 takich zgłoszeń – to apteki i punkty pobrań/laboratoria. Warto podkreślić, że nabór jest ciągły i otwarty. Codziennie zgłaszają się nowe podmioty – informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie.

Na test antygenowy nie potrzebne jest skierowanie.

Sprawdź, gdzie wykonasz szybki test antygenowy [MAPA]

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments