The Silent Escape. Pokaz filmu w Kinie Bajka

0
126

We wtorek (20 lutego) o godz. 18 Kino Bajka zaprasza na pokaz filmu „The Silent Escape” i spotkanie Oswaldem Rodrigo Pereirą. Dokument miał swoją premierę jesienią 2023 roku w Korei Południowej i aktualnie jest wyświetlany w ramach międzynarodowego tournée w 20 krajach na świecie.

Oswald Rodrigo Pereira jest filmowcem, reporterem i himalaistą. Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z Pereirą pt. „Partnerstwo w Himalajach: Annapurna i Dhaulagiri 2023″.

Oswald Rodrigo Pereira wiosną 2023 roku pojechał w zespole z Bartkiem Ziemskim na dwa ośmiotysięczniki, Annapurnę i Dhaulagiri. Podczas aklimatyzacji na pierwszym z nich lawina porwała cały ich sprzęt przygotowany do ataku szczytowego. Mimo to, między innymi dzięki wsparciu innych wspinaczy, udało im się skompletować zapasowy ekwipunek i 17 kwietnia stanęli na szczycie Annapurny, bez wspomagania się dodatkowym tlenem z butli. Bartek zjechał ze szczytu na nartach (był to pierwszy polski zjazd), Oswald zrobił z tego dokumentację filmową i fotograficzną i zszedł do Bazy. Niespełna miesiąc później stanęli na szczycie Dhaulagiri jako pierwsi w sezonie, również bez korzystania z dodatkowego tlenu i bez osobistego wsparcia Szerpów. Bartek zjechał z wierzchołka na nartach (był to pierwszy pełny zjazd w historii), Oswald ponownie sfotografował i sfilmował ten wyczyn ze szczytu. Już po zakończeniu wyprawy, wspinacze powrócili na Dhaulagiri, żeby wziąć udział w akcji sprowadzenia Carlosa Sorii z Hiszpanii, który złamał nogę podczas ataku szczytowego.

W oparciu o te wydarzenia powstał krótkometrażowy film dokumentalny „The Silent Escape”. Dokument miał swoją premierę jesienią 2023 roku w Korei Południowej i aktualnie jest wyświetlany w ramach międzynarodowego tournée w 20 krajach na świecie.

Film „The Silent Escape” (reż. Oswald Rodrigo Pereira, Polska 2023, 28′) jest opowieścią o próbie ucieczki od cywilizacji i odnajdywaniu emocji w najwyższych górach świata. To jednocześnie historia o determinacji i solidarności. Bartek Ziemski jest młodym utalentowanym wspinaczem i narciarzem wysokogórskim. Specjalizuje się w zjazdach narciarskich z wymagających szczytów. Jest to dla niego wytchnieniem od codziennego zgiełku. Podczas najnowszego projektu, bohater stawia sobie za cel wejście bez użycia dodatkowego tlenu na dwa ośmiotysięczniki i zjazd narciarski z obu wierzchołków.
Bilety w kasie kina i na: https://bit.ly/TheSilentEscape

Wydarzenie na Facebooku: https://bit.ly/OswaldRodrigoPereira

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments