Nowy kampus UMCS połączy 4 wydziały uniwersytetu. W części budynków studenci będą mogli uczyć się już w 2020 roku. Wciąż brakuje jednak pieniędzy na planowaną halę sportową. Rektor wciąż jest jednak dobrej myśli.

Budynki powstające na terenie uczelni przy ul. Głębokiej są już na ukończeniu. Znajdą się tam wydziały politologii i psychologii. – Prace związane z budową tych dwóch wydziałów są intensywnie prowadzone. Reszta jest obecnie na etapie planowania oraz szukania wykonawców – zapewnia profesor Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

W środę, 26 czerwca, władze uczelni podjęły też uchwałę dotyczącą nazwy nowo powstającego kampusu. Będzie on nosił nazwę Unii Lubelskiej. – Obchody 450-lecia Unii Lubelskiej to piękna okoliczność nadania takiej nazwy lubelskiej uczelni – dodał rektor.

Co znajdzie się w nowym kampusie?

Budowane budynki Wydziału Politologii i Psychologii są to dwa niezależne obiekty połączone łącznikiem. Oba budynki zostały zaprojektowane według wytycznych pracowników poszczególnych instytucji. Zawierają one aule wykładowe. Na Wydziale Politologii będą łącznie cztery, w tym dwie z możliwością ich połączenia przy pomocy ścianki mobilnej w jedną dużą, w budynku Instytutu Psychologii analogicznie dwie, również z możliwością połączenia w jedną, sale wykładowe i seminaryjne o zróżnicowanej liczbie miejsc. W budynku znajdą się też pokoje 1 i 2-osobowe dla pracowników dydaktycznych oraz na pomieszczenia administracji.

Ponadto znajdą się tam takie pomieszczenia specjalistyczne jak pracownie telewizyjne z pomieszczeniem nagrań i reżyserką, strzelnica elektroniczna, laboratoria dydaktyczno-badawcze, pracownia terapeutyczna. Dodatkowo wydzielone pomieszczenia do nauki własnej studentów, czy przeznaczone dla kół naukowych.

W łączniku znajduje się biblioteka, barek z zapleczem kuchennym oraz przestrzeń rekreacyjna dla studentów. Nad łącznikiem został zaprojektowany dach „zielony” z tarasem otwartym umożliwiającym spędzanie czasu wolnego na „zewnątrz” w przerwach między zajęciami.

Na terenie kampusu swoje siedziby mają Wydział Artystyczny (Instytut Muzyki i Instytut Sztuk Pięknych) oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. W ramach realizowanych inwestycji znajdą się tam Wydział Politologii oraz Instytut Psychologii, budynek Instytutu Pedagogiki oraz Akademickie Centrum Sportowe.

Z tym ostatnim uczelnia jednak ma jeszcze problem. – Na etapie planowania stworzyliśmy budżet, który przewidywał finalną kwotę wykonania niższą niż ta, którą przewidujemy obecnie. Z tego też powodu brakuje nam pieniędzy na zrealizowanie hali sportowej. Mamy jednak nadzieję, że uda nam się zorganizować potrzebną kwotę – przyznaje rektor.

Planowane terminy realizacji obiektów:

Wydział Politologii oraz Instytut Psychologii mają zostać oddane do użytku w czerwcu 2020 r. Następnie w okresie wakacyjnym budynki zostaną wyposażone w meble i nastąpi przeprowadzka z dotychczasowych obiektów. We wrześniu 2020 r. budynki będą gotowe na przyjęcie studentów.

Z kolei w Instytucie Pedagogiki zakończenie prac projektowych nastąpi z początkiem 2020 roku, następnie realizacja robót budowlanych potrwa około 18 miesięcy. Otwarcie budynku planowane jest na rozpoczęcie roku akademickiego 2021/2022.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments