Kawiarnia, sala wystawiennicza, profesjonalny sklepik dla turystów, specjalne pomieszczenie dla dzieci, a nawet pokój zagadek – takie miejsca znajdą się w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce po remoncie, który potrwa do końca przyszłego roku. Specjalnie dla was zajrzeliśmy z aparatem do miejsc, które już niedługo zyskają nowy wygląd.

Muzeum w Kozłówce to jedno z najpiękniejszych muzeów w województwie lubelskim. W 2000 roku zostało Ambasadorem Lubelszczyzny, a w tym roku obchodzi swoje 75-lecie. O jego wyjątkowości świadczy liczba gości odwiedzających to miejsce. W ubiegłym roku muzeum zwiedziło blisko 300 tysięcy osób.

Historia obiektu wiąże się z dwoma polskimi rodami: Bielińskich i Zamoyskich. Ich siedziba w harmonijny sposób łączy cechy XVIII-wiecznego barokowego założenia ze zmianami wprowadzonymi w wyniku przebudowy na przełomie XIX i XX stulecia.

Obecnie muzeum przechodzi renowację. – Chcemy pokazać zwiedzącym jeszcze więcej wspaniałych obiektów znajdujących się na naszym terenie – informuje dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Anna Fic-Lazor.

W projekcie pojawiło się wiele udogodnień i atrakcji dla turystów. Oficyna południowa zyska kawiarnię oraz salę wystawienniczą i konferencyjną. W oficynie północnej remont obejmie poddasze, które do tej pory było zamknięte, piętro, parter i piwnicę. – Podczas prac remontowych odkryliśmy piec, który miał za zadanie ogrzewać budynek. Od początku działania muzeum nie mieliśmy pojęcia, że  on się tam znajdował – mówi dyrektorka.

Po remoncie swoje miejsce zmienią też kasy. Zostanie zorganizowany profesjonalny sklepik dla turystów, pokój dla dzieci i Pokój Zagadek. – Być może uda nam się pokazać historię obrazu Matejki – wylicza Anna Fic-Lazor.

Inwestycja ma zakończyć się pod koniec 2020 roku.

Fot. Aleksandra Szyszko

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments