Od jesieni trwają prace budowlane w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A i J. Vetterów przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie. Z zewnątrz widoczna jest już wymieniona konstrukcja dachu, a jego większa część, od strony budynku MDK i ul. Bernardyńskiej jest już gotowa. Na ukończeniu jest część od strony ul. Wyszyńskiego.

Wymiana zawilgoconej i zniszczonej konstrukcji dachowej odbywa się z tak zwaną przekładką, czyli wykorzystaniem ceramicznej dachówki położonej jeszcze w latach 90. Jest ona w dobrym stanie i tylko w części wymaga wymiany na nową. Oprócz wymiany konstrukcji, konieczny był również montaż nowych okien dachowych, wykonanie obróbek blacharskich, rur spustowych i rynien.

Najbardziej pracochłonne było skucie tynków w liczącym 155 pomieszczeń budynku, z zachowaniem wszystkich zabytkowych elementów dekoracyjnych. W części sal pojawiły się już nowe, a pozostałe prace są prowadzone równolegle z wymianą instalacji. Zakończono już także wymianę sieci elektrycznych i teletechnicznych. Obecnie trwa montaż centralnego ogrzewania, ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacji. Budynek po przebudowie zostanie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Siedziba Zespołu Szkół Ekonomicznych to budynek z lat 1906-1907. Po przebudowie zostanie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami poprzez budowę pochylni wewnątrz budynku oraz nowy układ dojść. Jedna z sal gimnastycznych zmieni swoją funkcję na aulę dydaktyczną dla ok. 70 osób.

Projekt przebudowy zakłada zachowanie pierwotnej bryły i wyglądu zewnętrznego budynku, ten sam układ okien i drzwi oraz oryginalnych wielkości otworów i elementów dekoracyjnych. Elewacja budynku zostanie oczyszczona, zabezpieczona i uzupełniona w zakresie kolorystyki, ubytków i spękań. Część stolarki zostanie wymieniona albo poddana renowacji, ale sam układ drzwi, okien i ich wielkość zostaną zachowane. Całość przebudowy odbywa się pod opieką konserwatora zabytków oraz nadzorem archeologicznym, bo od 1978 roku obiekt ten znajduje się w rejestrze zabytków.

Podczas prac budowlanych problemem okazał się stan stropów w pionie sanitarnym na wszystkich kondygnacjach w części budynku od strony południowej, które wymagają wymiany. W związku z tym konieczne było opracowanie dodatkowego projektu i rozszerzenie zakresu robót. To zwiększy koszt inwestycji o 959 tys. zł. Termin zakończenia inwestycji zostanie wydłużony do 30 listopada. Całkowita wartość projektu to 12,6 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowią środki europejskie.

Fot. Urząd Miasta Lublin

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments