Dotarła do nas brytyjska odmiana koronawirusa – przyznaje Lech Sprawka, wojewoda lubelski. Chociaż w województwie lubelskim nie ma na razie znaczącego wzrostu zakażeń, to coraz więcej osób wymaga hospitalizacji.

W poniedziałek (15 marca) wojewoda lubelski podpisał polecenie dotyczące uruchomienia trzeciego modułu łóżek w szpitalu tymczasowym w Targach Lublin. Odmrożone zostanie więc kolejnych 28 łóżek. Dla pacjentów z COVID-19 łóżka dostępne będą od środy (17 marca).

Obecnie, w naszym regionie wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców wynosi 24 osoby. – Oznacza to, że w stosunku do województw, gdzie jest powyżej 40 i 50, ta skala jest znacznie mniejsza. Nie jesteśmy jednak enklawą i jeżeli nie będzie zmiany zachowań wśród mieszkańców to i u nas spodziewamy się wzrostu zakażeń. Wielu mieszkańców długo nie ujawnia też swoich objawów – wyjaśnia Sprawka.

Szpital tymczasowy

W poniedziałek (15 marca) w szpitalu tymczasowym w Lublinie przebywa 49 pacjentów. 45 jest hospitalizowanych na oddziale covidowym wewnętrznym, a 4 na respiratorowym. Dlatego też wojewoda lubelski postanowił zwiększyć ilość dostępnych łóżek. Od środy (17 marca) będą tam już 94 łóżka, w tym 10 z respiratorami.

– Jeżeli zajdzie potrzeba i dynamika hospitalizacji będzie wzrastać będą odmrażane kolejne łóżka. Mamy przygotowanych 402 na oddziale wewnętrznym i 80 na respiratorowym – dodaje Sprawka.

Sama adaptacja Targów Lublin na szpital tymczasowy kosztowała blisko 18 mln zł. Wyposażenie szpitala to 12 mln zł. W styczniu koszt wynagrodzeń personelu medycznego tam pracującego wyniósł 3,2 mln zł (środki te pochodzą z Narodowego Funduszu Zdrowia). Również w styczniu, za czynsz i media wojewoda zapłacił 1,4 mln zł. Miesięczny koszt samego czynszu w Targach Lublin wynosi 550 tys. zł.

Liczba zakażeń

Najbardziej dynamiczny wzrost pod względem wskaźnika zakażeń na 100 tys. mieszkańców w województwie lubelskim jest w powiecie hrubieszowskim (ponad 40), biłgorajskim (39,2), Białej Podlaskiej (34,7), powiecie świdnickim (32,9), Zamościu (30,7) i Lublinie (29,8). Najmniejszy wskaźnik zakażeń odnotowano w powiecie tomaszowskim i wynosi on 10,1.

Rozwinięcie łóżek jest planowane w rejonie zamojskim i bialsko-podlaskim ze względu na znaczną dynamikę zachorowań. Jako pierwszy dodatkowe łóżka covidowe dostanie szpital w Hrubieszowie.

W powiatowych szpitalach również będą one rozwinięte, bo obecnie dostępnych łóżek nie ma już prawie w Międzyrzecu Podlaskim, Krasnymstawie, Łukowie, Radzyniu Podlaskim i Szczebrzeszynie.

Skierowanie na testy

Wojewoda lubelski apeluje również do mieszkańców, aby nie zwlekali z teleporadą u lekarza POZ, kiedy pojawiają się objawy COVID-19. – Zachęcam do poddawania się badaniom laboratoryjnym. Jeżeli wynik jest dodatni to proszę o przestrzeganie zasad izolacji albo przebywając w izolatorium albo w warunkach domowych – zaznacza wojewoda. Jednocześnie prosi on o ograniczenie aktywności pozadomowej i zawodowej przynajmniej przez najbliższe trzy tygodnie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments