Ukraina! 6. Festiwal Filmowy w Lublinie (repertuar)

0
185

Festiwalowe filmy kina ukraińskiego zobaczymy od piątku (3 grudnia) do niedzieli (5 grudnia) na ekranie Kina CK. W programie znalazły się najlepsze ukraińskie produkcje, które cieszą się dużym zainteresowaniem kinomanów.

Ostatnie kilka lat to najbardziej owocny czas w ukraińskiej kinematografii, od czasów odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów.

Tym razem w Kinie CK zobaczymy 5 produkcji oraz blok poświęcony współczesnej ukraińskiej animacji. Tematyka wybranych pokazów podejmuje takie zagadnienia jak: patriotyzm, relacje rodzinne i miłosne oraz powrót bohaterów do normalnego życia po wojennej zawierusze.

Festiwal zainauguruje dramat wojenny utrzymany w poetyckim nastroju. „Biały ptak z czarnym znamieniem” to produkcja, za którą odpowiada Jurij Ilienko. Śledzimy w niej tragiczne losy wiejskiej rodziny muzykantów. Następnie poznamy historię młodego chłopaka, który wychowywał się w brutalnym społeczeństwie postsowieckich czasów.

„Nosorożec” Olecha Sencowa zadaje widzowi pytanie, czy człowiek zawsze ma szansę na odkupienie. Z kolei „U311 Czerkasy” to film będący kluczem do zamkniętego świata postradzieckiej marynarki wojennej. Ukazuje również istotę patriotyzmu, bez zbędnej, patetycznej otoczki. Po seansie widzowie będą mogli spotkać się z reżyserem Tymurem Jaszczenko. Pozostałe produkcje, które znalazły się w programie to „Z zawiązanymi oczami” oraz „Ten deszcz nigdy nie ustanie”.

Dla fanów kina rysunkowego przygotowano blok filmów animowanych — Współczesne Animacje Ukraińskie. Prezentowane w ramach pokazu krótkie metraże, to filmy konkursowe Międzynarodowego Festiwalu Animacji Współczesnej Linoleum.

Bilety na filmy są dostępne w kasie CK w cenie 15 zł (bilet normalny) i 12 zł (bilet ulgowy).

Repertuar

Piątek (3 grudnia)

godz. 18:00 – Klasyka Kina: Biały Ptak z Czarnym Znamieniem, reż. Jurij Ilienko, dramat, wojenny, poetycki, 1971 ZSRR, 99 min.

godz. 20.00 – Nosorożec, reż. Ołeh Sencow, dramat, Ukraina, Polska, Niemcy 2021, 101’

Sobota (4 grudnia)

godz. 16:00 – U311 Czerkasy, reż. Tymur Jaszczenko, dramat wojenny, Ukraina, Polska 2019, 102’. Po filmie spotkanie z reżyserem.

Niedziela (5 grudnia)

godz. 16.30 – Współczesna Animacja Ukraińska – zestaw (*informacja o filmach poniżej)
godz. 18:00 – Z Zawiązanymi Oczami, reż. Taras Dron, dramat, sportowy, Ukraina 2020, 105’
godz. 20.00 – Ten Deszcz Nigdy Nie Ustanie, reż. Alina Horłowa, dokumentalny, Ukraina 2020, 102’

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments