Władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, jako wyraz solidarności o członków swojej akademickiej wspólnoty, zdecydowały o podjęciu szeregu działań mających na celu zapewnienie wsparcia studentom i doktorantom UMCS pochodzącym z Ukrainy.

– Na uczelni została uruchomiona uproszczona procedura wnioskowania o zapomogę, która przysługuje studentowi znajdującemu się w trudnej sytuacji życiowej. Studenci UMCS pochodzący z Ukrainy, zainteresowani przyznaniem tego rodzaju wsparcia finansowego mogą składać wnioski przez system USOSweb – informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

W uzasadnionych przypadkach, studenci mogą również składać podanie do Rektora UMCS (za pośrednictwem dziekana właściwego wydziału) o obniżenie opłaty za studia.

Dodatkowo, na najbliższym posiedzeniu Senatu UMCS przedstawiony do zatwierdzenia zostanie program „Talenty na UMCS”, za pomocą którego dla studentów z Ukrainy uruchomiona zostanie dodatkowa pula bezpłatnych miejsc na studiach I, II stopnia i jednolitych magisterskich.

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Lublinie zadeklarowała zapewnienie bezpłatnego wsparcia prawnego osobom potrzebującym go w Polsce w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie. Pomoc jest realizowana online, z wykorzystaniem adresu poczty elektronicznej: ua@oirp.lublin.pl.

Dla studentów i doktorantów z Ukrainy UMCS zapewnia także pomoc w kryzysie i wsparcie psychologiczne. Wszystkie konsultacje i porady są świadczone przez doświadczonych psychologów i psychoterapeutów Poradni Psychologicznej UMCS.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments