W Lublinie zostanie uruchomiony wojewódzki hub dla pomocy humanitarnej. Zostanie on zlokalizowany w magazynach należących do fabryki cukierków Pszczółka przy ul. Krochmalnej w Lublinie – zapowiedział dziś wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Jak poinformował dziś na konferencji wojewoda, wczoraj od godziny 8 do 20 przez 4 punkty graniczne przeszło około 23 tysiące osób. Jedynie 20 proc. wszystkich obywateli Ukrainy, którzy uciekli do Polski, korzysta z punktów recepcyjnych.

– Transport do punktów recepcyjnych zabezpiecza straż pożarna. Punkty recepcyjne działają w następujących miejscach: Hrebenne, Dołhobyczów, Zosin, Dorohusk, dodatkowo Hrubieszów, Tomaszów Lubelski i Chełm. Dodatkowo punkt działa od dziś w Zamościu – mówi wojewoda lubelski.

Dodatkowo w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim działa stacjonarny pkt recepcyjny – dla osób które przyjechały do różnych miejsc w regionie, a ominęły punkt recepcyjny przy granicy.

Dodatkowo działa punkt informacyjno-recepcyjny na terenie dworca PKP – jest przeznaczony głównie dla tych, którzy wysiadają w Lublinie i nie mają zakwaterowania. Najczęściej lokowani są wtedy w lublinie i maja zapewniony transport np. do hotelu, który organizuje Straż Miejska.

– Dziś zostanie też uruchomiony punkt informacyjno-recepcyjny na Dworcu PKS przy al. Tysiąclecia – zapowiada wojewoda.

Pomoc humanitarna odbywa się dwutorowo. – Jest pomoc przygotowywana do przekazania na teren Ukrainy oraz dla uchodźców na terenie naszego województwa – dodaje Lech Sprawka.

W Niemcach działa centralny hub, do którego dary będą trafiać z wojewódzkich hubów i dalej w sposób skoordynowany będą przekazywane na Ukrainę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments