Bąblowica, to choroba wywoływana przez larwy tasiemców bąblowcowych. Może powodować szereg objawów: od nudności, przez żółtaczkę mechaniczną czy patologiczne złamanie kości, aż po zmiany podobne do nowotworowych. Powszechnie znana jest jako choroba brudnych jagód, ale to nie jedyne źródło zagrożenia. Jaja tasiemca mogą przenosić również psy. Jak się przed nią chronić?

Choroba wywoływana jest przez dwa tasiemce. W przypadku Echinococcus multilocularis żywicielem ostatecznym jest lis. Drugi tasiemiec to Echinococcus granulosus i przenoszony jest przez psy. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ mając w domu pupila i nie stosując u niego profilaktyki przeciwpasożytniczej, również możemy zarazić się jajami tasiemca.

W zeszłym roku odnotowano pięć przypadków zachorowań na bąblowicę w naszym regionie, w pierwszej połowie tego roku były to dwa przypadki. To podstępna i dobrze ukrywająca się choroba. Początkowo nawet nie wiemy, że doszło do zarażenia. Z czasem pojawiają się nasilające się objawy, a po kilku latach bąblowica może zrobić w organizmie ogromne spustoszenie.

Możemy się nią zarazić jedząc nieumyte wcześniej owoce leśne. Dlatego jest powszechnie znana jako tzw. choroba brudnych jagód. Ale jaja tasiemca mogą przenosić również psy, którym nie były podawane leki przeciwpasożytnicze – do zarażenia może wówczas dojść np. podczas zabawy.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments