Wkrótce ruszy remont budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów przy ul. Bernardyńskiej 14. Uczniowie od połowy października zostaną przeniesieni do innych placówek. Informacja ta zaniepokoiła młodzież uczęszczającą do Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie. Boją się, że większa liczba uczniów spowoduje, że lekcje będą prowadzone na dwie zmiany. Miasto jednak uspokaja: „Nie będzie konieczności wprowadzania zmian w planach lekcji uczniów szkół, do których przeniosą się uczniowie z Bernardyńskiej”.

– Za 2 tygodnie ma do nas dojść ponad 400 osób z ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie i będziemy zmuszeni chodzić na drugą zmianę, gdzie lekcje będą się kończyć po godzinie 19. Większa część tj. 70 proc. uczniów naszej szkoły pochodzi spoza Lublina i nie będzie miała możliwości powrotu do domu o tak późnej porze. Nikt nas wcześniej nie uprzedził, że mogą nastąpić takie zmiany. My jako uczniowie wyrażamy sprzeciw w tej sprawie – mówi jeden z uczniów PSBiG. Uczniowie podkreślają, że już teraz w szkole jest tłoczno i na 15 października przygotowują manifestację przeciw przejęciu uczniów z ZSE im. Vetterów.

Dzisiaj na wspólnym spotkaniu dyrektorów szkół i przedstawicieli Urzędu Miasta ustalono szczegóły związane z przeniesieniem uczniów ZSE im. Vetterów na czas remontu.

– O wszystkich zmianach uczniowie będą informowani na bieżąco przez dyrekcje szkół oraz nauczycieli. W tym momencie trwają ustalenia dotyczące szczegółów technicznych i przygotowywania nowych planów lekcji dla uczniów z ZS im. Vetterów. Wykorzystane zostaną dostępne możliwości lokalowe placówek, bez konieczności zmian w planach lekcji uczniów szkół, do których przeniosą się uczniowie z ul. Bernardyńskiej – zapewnia Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego Urzędu Miasta.

Gdzie trafią uczniowie

Uczniowie XVI LO ze szkoły przy ul. Bernardyńskiej zostaną w całości przeniesieni do VII LO przy ul. Farbiarskiej, bez konieczności wydłużania godzin lekcyjnych dla obydwu placówek.

Uczniowie Technikum Ekonomicznego ze specjalności technik ekonomista będą na czas remontu uczyć się w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego oraz w Państwowej Szkole Budownictwa i Geodezji przy al. Racławickich (po 5 oddziałów w każdej z placówek). Takie rozwiązanie również nie spowoduje wydłużenia godzin lekcyjnych.

Oddziały ze specjalności technik informatyk przejdą do Zespołu Szkół Samochodowych. W celu uniknięcia wydłużenia czasu pracy szkoły, być może zaistnieje konieczność skorzystania z obiektów sportowych Szkoły Podstawowej nr 18.

Oddział ze specjalności technik hotelarstwa, na czas prac remontowych, zostanie przeniesiony do Zespołu Szkół nr 6 przy ul. Krochmalnej bez konieczności wydłużania czasu pracy, a klasy technik organizacji turystyki (technik obsługi turystycznej) będą kontynuować naukę w Szkole Muzycznej przy ul. Narutowicza, również bez konieczności wydłużania godzin lekcyjnych dla uczniów.

Lekcje wychowania fizycznego

W proces organizacji zajęć lekcyjnych zaangażował się również Wydział Sportu UML, który przygotował dodatkowe miejsca na realizację zajęć wychowania fizycznego. Będą odbywały się w Aqua Lublin oraz w budynkach Lublinianki przy ul. Leszczyńskiego.

– Modernizacja budynków oświatowych prowadzona jest sukcesywnie od ostatnich 10 lat. Remont budynku przy ul. Bernardyńskiej, w którym mieści się Zespół Szkół im. Vetterów, wymagany jest już od dawna. Konieczne jest dostosowanie obiektu do aktualnych przepisów, odświeżenie sal lekcyjnych, odnowienie sanitariatów i elewacji oraz wprowadzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych – podkreśla Olga Mazurek-Podleśna. – Aktualna sytuacja jest przejściowa i ma potrwać do końca września 2020 roku. Po tym czasie młodzież uczyć się będzie w nowoczesnej, zmodernizowanej placówce oświatowej, co wpłynie na poprawę warunków kształcenia. Liczymy na wyrozumiałość uczniów z innych szkół. Miasto we współpracy z dyrektorami szkół dołożyło wszelkich starań, żeby przy trudnym roku podwójnego rocznika oraz konieczności przeprowadzenia remontu ZS im. Vetterów, zapewnić miejsce do nauki wszystkim uczniom, bez konieczności wydłużania czasu pracy szkół – dodaje.

Remont Vetterów

Został wybrany wykonawca prac remontu ZSE im. Vetterów. – Jesteśmy na etapie podpisywania umowy z wykonawcą i dopełniania wszelkich formalności w tym zakresie. Harmonogram robót wykonawca przedstawi po podpisaniu umowy – informuje Olga Mazurek-Podleśna.

Zakres prac obejmie m.in. przebudowę i remont budynku dydaktycznego, przebudowę wewnętrznych instalacji wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, hydrantowej, wentylacji mechanicznej, elektrycznych, teletechnicznej; remont, wykonanie nowej utwardzonej nawierzchni, rozbiórkę istniejących obiektów: budynku garażowego, śmietnika, szopy, podnośnika i ogrodzenia;, nadzór i wykonanie robót konserwatorskich, nadzór archeologiczny.

Termin wykonania zamówienia to 31 października 2020 r.

(jus)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments