Będzie mniej łóżek dla pacjentów z COVID-19 w lubelskich szpitalach, przybędzie ich jednak w tym tymczasowym. Placówki medyczne będą również powracać do swojej pierwotnej funkcji. Wojewoda lubelski przedstawił plan działania w sprawie epidemii na najbliższe tygodnie.

Jak już pisaliśmy, w szpitalu tymczasowym na Targach Lublin utworzone zostały dwa oddziały. Na tym pierwszym, ogólnym gotowych na przyjęcie pacjentów jest 56 łóżek. Na oddziale respiratorowym na razie jest ich 10. Taka ilość łóżek to pierwszy moduł funkcjonowania szpitala.

– W momencie kiedy będzie zajętych 49 łóżek na oddziale ogólnym i 7 w na respiratorowym zostaną przystosowane kolejne. Będzie ich 28 i 10 z respiratorami – tłumaczy wojewoda.

Znany jest również kolejny etap odmrażania szpitali. – Chcemy, by wróciły one do pierwotnego funkcjonowania – podkreśla wojewoda. Zakłada on, że do 21 grudnia z planu utworzenia 2350 łóżek odmrożonych zostanie 380 łóżek, w tym 125 już wróciło do pełnienia swojej podstawowej funkcji. Zmiana ta oznacza, że łóżek zakaźnych II poziomu będziemy mieć 1974 w szpitalach w całym regionie. Zmniejszenie liczby miejsc dla pacjentów z koronawirusem wynika z tego, że coraz mniej osób wymaga hospitalizacji.

Zmniejszenie to dotyczy 14 szpitali w województwie lubelskim, między innymi 5 oddziałów wewnętrznych, 2 pulmonologii, 2 kardiologii, oddziału chirurgii i chirurgii naczyń, neurologii, alergologii (szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej w Lublinie) i oddziału OIOM w MSWiA.

– W MSWiA był 1 oddział OIOM na 30 łóżek i oddział na tzw. doleczenie, który mógł pomieścić 15 pacjentów. Na przestrzeni ostatnich 2 tygodni tych pacjentów już tam prawie nie było, więc będzie on przekształcony na oddział czysty, który będzie wspomagał innych pacjentów po zabiegach i postcovidowych, czyli już nie zakażonych, ale z powikłaniami – wyjaśnia Sprawka.

Odmrożenie łóżek będzie dotyczyło między innymi szpitala w Międzyrzecu Podlaskim, Rykach, Tomaszowie Lubelskim, Białej Podlaskiej, Chełmie, Włodawie, Nałęczowie, Janowie Lubelskim, Puławach, MSWiA oraz szpitala wojewódzkiego w Lublinie. Do dnia 3 grudnia do godziny 9 zajętych łóżek było 1353, czyli ich obłożenie zmniejszyło się o blisko 140.

Sytuacja epidemiologiczna

Wojewoda podkreśla również, że spodziewa się, że w weekend zakażenia w naszym regionie będą utrzymywać się na poziomie 600-700. Natomiast w okolicach środy przekonamy się, jaki jest efekt otwarcia galerii handlowych, w których mieszkańcy tłumnie robią przedświąteczne zakupy. – W tych dniach już mogą się pojawić osoby zakażone w tych miejscach – podsumowuje Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

fot. Zdjęcie poglądowe/ Pexels

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments