O ponad 1500 dzieci mniej urodziło się w 2020 roku w lubelskich szpitalach w porównaniu do roku 2019.

W 2019 roku w Lublinie urodziło się 8928 dzieci, w tym 4004 chłopców i 3735 dziewczynek.  Natomiast w 2020 roku Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował o 1545 mniej aktów urodzenia, czyli 7383. Urodziło się 3802 chłopców i 3434 dziewczynki.

– Akty urodzenia dotyczą dzieci urodzonych w granicach administracyjnych Lublina, czyli w lubelskich szpitalach. Nie należy tego jednak utożsamiać z liczbą dzieci urodzonych wśród mieszkańców Lublina – zaznacza Andrzej Marciniak, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Lublinie.

Więcej niż połowa dzieci rodzących się w szpitalach w Lublinie to dzieci zamieszkałe poza granicami miasta. – Do tych aktów urodzenia, które sporządziliśmy dochodzą jeszcze akty zagraniczne – dodaje kierownik USC.

Skąd wynika ten znaczny spadek liczby urodzeń. – Z roku na rok jest coraz większy, ponieważ coraz mniejsza jest liczba potencjalnych matek. To jest proces, który trwa od roku 1983, w którym było prawie 800 tysięcy urodzeń. Od tamtego roku ta liczba statystycznie malała – wyjaśnia dr Michał Nowakowski z Katedry Społecznych Problemów Zdrowotności Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Poza tym kobiety rodzą mniej dzieci. Obecnie ten wskaźnik wynosi przeciętnie 1,5 dziecka na 1 kobietę.

Popularne imiona 2020

Wśród chłopców popularne były takie imiona jak między innymi Jan, Antonii, Franciszek, Jakub, Szymon, Aleksander i Mikołaj. Natomiast dziewczynki rodzice najczęściej nazywali Zuzanna, Julia, Alicja, Hanna, Zofia, Laura i Maja.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments