W Lublinie wystartowała VIII edycja Budżetu Obywatelskiego

0
303

W środę (7 kwietnia) ruszyła VIII edycja Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy i mieszkanki mają czas na zgłoszenie swoich pomysłów do 7 maja. Miasto Lublin przeznaczy na ich realizację 12,5 mln zł.

– Już po raz 8. zachęcam do zgłaszania pomysłów do Budżetu Obywatelskiego. Dzięki inicjatywie i aktywności mieszkańców od lat razem zmieniamy Lublin. Efekty tego widać wokół w postaci zadbanych terenów zieleni miejskiej, wyposażenia szkół, nowych chodników czy działań na rzecz zwierząt. Liczę, że także w tym roku pojawią się projekty, które podniosą jakość życia w naszym mieście – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina.

W tegorocznej edycji zaszły dwie zmiany. Jedna z nich dotyczy zakresu projektu, bo od tego roku zgłoszony pomysł nie może zakładać stworzenia wyłącznie dokumentacji inwestycji. Drugą zmianą jest obniżenie kwoty na projekty ogólnomiejskie inwestycyjne do 1 miliona złotych, przy jednoczesnym zniesieniu wymogu realizacji prac w co najmniej dwóch dzielnicach.

Podobnie jak w roku ubiegłym swoje pomysły można zgłaszać w 2 kategoriach: dzielnicowych i ogólnomiejskich. Wartość projektów dzielnicowych, czyli takich, które w sposób szczególny służą mieszkańcom danej dzielnicy, nie może przekroczyć 350 tys. zł. Taka kwota zostanie wykorzystana w każdej dzielnicy, o ile projekty we wszystkich dzielnicach będą złożone. W innym przypadku niewykorzystane pieniądze wrócą do puli ogólnomiejskiej. Projekty dzielnicowe mogą mieć charakter wyłącznie infrastrukturalny, a więc dotyczyć budowy, przebudowy czy remontu.

Natomiast projekty ogólnomiejskie, które powinny dotyczyć potrzeb osób z więcej niż jednej dzielnicy lub miejsce ich realizacji nie jest przypisane do konkretnego terenu i dzielą się na: nieinwestycyjne, tzw. „miękkie” – nie przewidują one realizacji inwestycji, czyli mogą dotyczyć np.: organizacji wydarzeń kulturalnych, sportowych, czy animacji społecznej – ich wartość nie może przekroczyć 200 tys. zł, a także inwestycyjne, tzw. „twarde” – są to projekty o zasięgu wykraczającym poza obszar jednej dzielnicy.

Inwestycje „twarde” muszą zmieścić się w wartości 1 mln zł. Muszą mieć one również charakter wyłącznie inwestycyjny i obejmować maksymalnie 2 zadania inwestycyjne. Zadanie inwestycyjne to przedsięwzięcie o spójnym zakresie rzeczowym, zarówno pod względem lokalizacji jak i przeznaczenia, mające za zadanie osiągnięcie wspólnego celu. np. remont 2 sąsiadujących ulic będzie jednym zadaniem inwestycyjnym, ale remont 2 ulic w różnych lokalizacjach, to już 2 odrębne zadania.

Projekty zadań można zgłaszać przez internet lub tradycyjnie, składając wypełniony formularz w Biurze Obsługi Mieszkańców. Ze względu na sytuację epidemiczną szczególnie zalecane jest korzystanie z formularza elektronicznego. Do wniosku należy dołączyć listę co najmniej 2 osób popierających go (w tym autora). W wersji elektronicznej wystarczy dołączyć skan takiego pisma.

Regulamin tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego i cennik zawierający orientacyjne koszty wykonania przykładowych prac znajdują się na stronie: www.lublin.eu/budzetobywatelski w zakładce Budżet Obywatelski VIII edycja.

Biuro Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin oferuje pomoc przy pisaniu wniosku. Kontakt z pracownikami można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu: 81 466 19 00 lub pisząc na adres: obywatelski@lublin.eu.

Dodatkowo, osoby zainteresowane uzyskaniem szerszych informacji mogą wziąć udział w otwartych spotkania konsultacyjnych online w następujących terminach:

20 kwietnia i 4 maja o godz. 17.00,

15 kwietnia o godz. 13.00 – spotkanie dedykowane młodzieży,

22 kwietnia o godz. 13.00 – spotkanie dedykowane seniorom.

Linki do spotkań zostaną udostępnione w dniach, w których mają się one odbyć.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments