W piątek (1 maja) podczas Gitarowego Rekordu Świata Budka Suflera i inni wybitni polscy muzycy oddadzą hołd Romualdowi Lipko. Tomaszowi Zeliszewskiemu i Mieczysławowi Jureckiemu towarzyszyć będzie Bart Sosnowski. Wrocławski festiwal po raz pierwszy w swojej historii odbędzie się online i rozpocznie o godzinie 16.

1 maja artyści spróbują stworzyć Największą Gitarową Orkiestrę Świata. Ta edycja będzie jednak wyjątkowa. Ze względu na panującą epidemię artyści połączą się ze słuchaczami online i grać będą ze swoich domów. Wyjdą na balkony, do ogródka, otworzą okna lub zasiądą przed komputerami na kanapie z gitarą w ręku.

– Inicjatorem tego wydarzenia jest znany w branży muzycznej gitarzysta Leszek Cichoński. Myślę, że tutaj główną atrakcją jest to, że muzyka integruje ludzi. Spotyka się kilkaset czy parę tysięcy gitarzystów i grają razem – opowiada Tomasz Zeliszewski, perkusista Budki Suflera.

Przez wiele edycji głównym motywem festiwalu była twórczość Jimiego Hendrixa. – W tym roku pojawił się pomysł, aby motywem przewodnim był utwór „Jest taki samotny dom”. Jest to kompozycja Romka z naszej pierwszej płyty. Jest w niej potężny riff gitarowy, taka klasyka polskiego, rockowego grania – zdradza Zeliszewski. Zaznacza, że jest to bardzo duże wyzwanie. – To wydarzenie gromadzi ludzi, którzy kochają granie na gitarze. Niezależnie od tego czy są wirtuozami, artystami czy czeladnikami. Nasz utwór jest tematem przewodnim tegorocznej edycji – dodaje muzyk.

Jak co roku, podczas festiwalu oddawana jest cześć jednemu ze zmarłych artystów. Podczas tegorocznej edycji hołd będzie oddany Romualdowi Lipko z Budki Suflera.

– Ostatnio rozmawiałem z moim kolegą z zespołu Mieciem i stwierdziliśmy, że ile byśmy nie mieli lat, to zawsze się znajdzie coś w czym debiutujemy. Więc doszliśmy do genialnego odkrywczego wniosku, że na pewno będziemy debiutowali wykonując nasze piosenki w maskach i rękawiczkach. Zobaczymy na ile technologia pozwoli, ale inicjatywa jest bardzo miła – podsumowuje Tomasz Zeliszewski, perkusista Budki Suflera.

Przypominamy, że Romuald Lipko zmarł 6 lutego 2020 r. Był współzałożycielem Budki Suflera, wybitnym kompozytorem i muzykiem. Lipko stworzył wiele hitów, m.in. „Cień wielkiej góry”, „Za ostatni grosz”, “Takie tango”, czy „Jolka, Jolka pamiętasz”.

Transmisja wydarzenia będzie prowadzona poprzez stronę heyjoy.pl.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments