Epidemia koronawirusa nie zwalnia tempa, a święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Tradycją było, że opłatek był nam dostarczany do domów. Jednak ze względu na reżim sanitarny nie wszystkie parafie zdecydowały się na takie rozwiązanie. Sprawdziliśmy, jak będzie wyglądało to w tym roku.

– Każda parafia ma swoją autonomię. Jeśli zachowają zasady bezpieczeństwa to jest możliwe, aby mieszkańcy czy wolontariusze roznosili te opłatki. Natomiast wiem, że wiele parafii wybrało inne rozwiązanie, czyli będzie go można nabyć tylko w zakrystii w kościele – informuje ksiądz Adam Jaszcz, rzecznik kurii metropolitalnej w Lublinie.

Sprawdziliśmy, jak to wygląda w kilku lubelskich parafiach. W parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie opłatki będzie można otrzymać codziennie w kancelarii w godzinach jej pracy oraz przed i po mszach.

– Prosimy też osoby, które będą przychodzić po opłatek dla siebie o skontaktowanie się z najbliższymi sąsiadami i ewentualne zabranie opłatka dla innych, zwłaszcza dla nieopuszczających swoich domów. Ofiary zbierane przy tej okazji przeznaczone będą na trwającą budowę nowego kościoła – czytamy na stronie parafii.

Opłatki nie będą roznoszone również po terenie parafii pw. św. Józefa w Lublinie. – Opłatki zostaną poświęcone, a następnie każdy będzie mógł je zabrać dla siebie czy dla niewychodzących z domu sąsiadów. Przez najbliższe dni, a nawet tygodnie, po każdej mszy św. księża będą pełnić dyżury na przygotowanym stoisku pod chórem i tam będzie można zaopatrywać się w opłatki – wyjaśnia parafia.

W parafii pw. Świętego Krzyża w Lublinie opłatek będzie można nabyć również tylko w kościele. – Zwracamy się do naszych parafian w tym niełatwym czasie także dla parafii o zrozumienie i przyjęcie w tej formie poświęconego opłatka świątecznego. W kościele zostaną wystawione opłatki i biała puszka, do której będziemy składać ofiary z podpisem i adresem ofiarodawcy. Można będzie również dostarczyć opłatek chorym i tym sąsiadom, którzy nie wychodzą z domu, podając również ich adres. Opłatki można nabywać w czasie nabożeństw – czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie parafii.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments