13 miejsce w kraju – na tej pozycji znajduje się województwo lubelskie we wskaźniku zachorowań na koronawirusa. W środę (3 czerwca) wojewoda lubelski Lech Sprawka poinformował, że sytuacja epidemiczna w naszej regionie się stabilizuje, a tym samym epidemia koronawirusa wygasa.

– Pandemia w kraju jest na etapie stabilizacji. Ogniska na Śląsku i w województwie łódzkim również dają już mniejsze liczby nowo zakażonych. Ta liczba od dwóch, trzech dni wyraźnie spada. Wczoraj w skali kraju było ledwie ponad 200 zachorowań w skali kraju – zaznacza Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – Myślę, że z coraz większym optymizmem możemy patrzeć w przyszłość.

Zdaniem prezesa NFZ, na tle państw europejskich mamy bardzo dobrą sytuację, bo liczba zgonów w przeliczeniu na milion mieszkańców jest niewielka.

– Wprowadziliśmy trzy znaczące elementy walki, by ten koronawirus się nie rozprzestrzeniał. Pierwszy to służby sanitarne, kolejny cały system służby zdrowa, czyli ratownictwo i sieć szpitali systemowych z oddziałami zakaźnymi, jak i tych jednoimiennych ze szpitalem w Puławach. Trzeci to izolatoria, które były częścią składową tych szpitali – tłumaczy Lech Sprawka, wojewoda lubelski. – Ważna była również współpraca z innymi podmiotami, czyli w szczególności z lokalnymi samorządami, dzięki którym mieliśmy zabezpieczony system organizacji, jak i obsługi osób w kwarantannie – dodaje.

Wojewoda podkreśla, że obecnie współczynnik zgonów w naszym województwie wynosi on 7 na milion mieszkańców. – Jest to jeden z niższych czynników w skali kraju – informuje Lech Sprawka. – We wskaźniku zapadalności na koronawirusa utrzymujemy się cały czas na 13 miejscu. Wyprzedza nas województwo lubuskie, warmińsko-mazurskie i podkarpackie – dodaje wojewoda.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments