Przed nami wyjątkowy weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji dla każdego. W sobotę, 1 czerwca, świętujemy Dzień Dziecka i jedną z największych kulturalnych imprez Lublina, czyli Nocy Kultury. Ale to nie jedyne wydarzenia w ten weekend. Podpowiadamy, gdzie warto pójść i co zobaczyć.

Noc Kultury 2019

W nocy z soboty na niedzielę (1/2 czerwca) od godziny 19 w centrum Lublina czeka nas moc atrakcji związana z Nocą Kultury. To spotkanie artystów, animatorów, różnych środowisk kulturalnych i mieszkańców, którzy chcą ten wieczór spędzić razem. Uczestnicy stają przed trudnym wyborem, do zobaczenia jest bowiem kilkaset atrakcji, a czas ograniczony. To przecież tylko jedna noc. Na balkonach przy lubelskich kamienicach stanie wiele instalacji. Odbędą się spektakle z okazji obchodów 450-lecia podpisania Unii Lubelskiej. Warto zajrzeć na ulicy Olejną, gdzie zobaczymy instalację autorstwa Jarosława Koziary.

Kulturalny Festiwal Piwa Kraftowego

W piątek, 31 maja w Browarze Dziki Wschód odbędzie się festiwal piw rzemieślniczych w centrum miasta. Organizatorzy proponują degustację 8 browarów rzemieślniczych: Incognito Browar, Browar Spółdzielczy, The Garage Monks Browar, Browar Wilk, Browar Golem, Brokreacja i Browar Dziki Wschód. Zapewniają też klimatyczną muzykę, leżaki i dobrą zabawę. W sobotę, 1 czerwca będzie można też skorzystać z usług lubelskich barberów.

Spektakl „Moniuszko Kabaretowo”

W piątek, 31 maja, z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki o godz. 19 Pracownia Kultura Maki zaprasza na widowisko teatralno-muzyczne “Moniuszko Kabaretowo”. Jak łączą się ze sobą pieśni romantyków i satyra sprzed 60 lat? Na to pytanie odpowiada miniatura muzyczno-teatralna „Moniuszko Kabaretowo”, oparta na kanwie oryginalnie zaaranżowanych utworów Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza i Stanisława Niewiadomskiego, oraz piosenek spod pióra duetu Jerzy Wasowski – Jeremi Przybora. W lekko prowadzonym scenariuszu nakładają się na siebie humor i sentyment, minimalizm i ekspresja, pieśń i piosenka.

7. PKO Półmaraton Solidarności

W sobotę, 1 czerwca, o godz. 9 startuje Półmaraton Solidarności. Bieg łączy dwa znajdujące się obok siebie miasta. Uczestnicy wystartują ze Świdnika z Al. Lotników Polskich i Drogą Męczenników Majdanka dotrą na finisz zlokalizowany w Targach Lublin S.A. Biegacze liczą na gorący doping na całej trasie. Na mecie na uczestników będą czekać ciekawe nagrody.

Festiwal Kolorów 

W sobotę, 1 czerwca, o godz. 15 na terenie Browaru Perła odbędzie się Festiwal Kolorów. Dobra muzyka, uśmiechnięci ludzie i zabawa kolorami Holi to najlepszy przepis na udany dzień. Wejście na wydarzenie jest bezpłatne. Na festiwalu poza kolorową energią i koncertową muzyką, znajdziecie także wiele ciekawych atrakcji. Gigantyczne balony, kolorowe okularki, darmowe słodycze, bazuki CO2 oraz konkursy z nagrodami.

Lublin Run Hau 2019

W niedzielę, 2 czerwca, w Lublinie wystartuje charytatywny bieg Lublin Run Hau. Dochód zostanie przekazany na wsparcie lubelskiego schroniska bezdomnych psiaków. Wydarzenie organizowane jest w 16 miastach w Polsce. Oprócz startu w Lublinie, biegi odbędą się też w Kielcach, Krakowie, Rzeszowie, Białymstoku, Olsztynie, Bydgoszczy, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Zielonej Górze, Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Łodzi i Warszawie.

Sianokosy

W niedzielę, 2 czerwca, w Muzeum Wsi Lubelskiej o godz. 12 odbędą się sianokosy. Jak za dawnych lat pracownicy muzeum chwycą za kosy i sierpy, by zebrać świeżo skoszone siano. Wydarzenie rozpocznie ratowanie mieszkających w trawie zwierzaków.

Podczas sianokosów można będzie dowiedzieć się o tej tradycji ze snutych opowieści i pieśni. Dla dzieci przygotowano już „łąkowy plac zabaw” do gry z derkacza oraz rozwiązywanie zagadek związanych z gospodarowaniem na roli.

Festiwal Chórów Miast Partnerskich

Od piątku do niedzieli (31.05-2.06) w Filhamonii Lubelskiej usłyszymy wyjątkowe pieśni chóralne. Wydarzenie wpisuje się w program obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej, z tego też względu do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zostały zaproszone chóry z Litwy, Ukrainy, Białorusi i Lublina, symbolicznie reprezentujące narody wchodzące w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Koncert finałowy Festiwalu Chórów Miast Partnerskich odbędzie się w sobotę, o godz. 18, w Filharmonii Lubelskiej. Usłyszymy wtedy prawykonanie „Caelum et Terra” Romualda Twardowskiego. Natomiast dzień wcześniej (31 maja, piątek), o godzinie 18:30 zespoły biorące udział w Festiwalu zaprezentują koncert muzyki sakralnej, który odbędzie się w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie

Tydzień Dziecka w CSK

Dzień Dziecka to za krótko? Centrum Spotkania Kultur proponuje cały Tydzień Dziecka. W szerokiej ofercie znalazło się zwiedzanie budynku i niecodziennych zakamarków, warsztaty deskorolkarskie, teatralne i budowlane oraz projekcje filmowe. Zapraszamy do zapoznania się z całym programem wydarzenia.

Wystawa kaktusów w Ogrodzie Botanicznym

Ogród Botaniczny UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów zapraszają na Wystawę kaktusów i innych sukulentów, która odbędzie się w weekend, 1-2 czerwca w godz. 10-18 w szklarniach Ogrodu.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć rośliny z prywatnych kolekcji hobbystów – członków PTMK oraz te zgromadzone w kolekcji ogrodu. Wystawcy są miłośnikami sukulentów i znawcami zagadnień związanych z uprawą tych interesujących roślin, dlatego oprócz szansy obejrzenia niezwykłych okazów, będzie można uzyskać informacje, porady specjalistyczne i oczywiście wykonać pamiątkowe fotografie. Wystawie towarzyszył będzie kiermasz roślin oraz konkurs na najładniejszą roślinę wystawy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments