Ból głowy jest dość częstą przypadłością, jednak nie należy jej lekceważyć. Ból głowy może wystąpić jako choroba pierwotna lub objawy wtórny do innych zaburzeń. Można wyróżnić co najmniej kilka rodzajów bólu głowy – w zależności od ich lokalizacji lub specyficznych objawów.

Ze względu na umiejscowienie, możemy wskazać:

  • ból z tyłu głowy – zlokalizowany jest u podstawy czaszki. Najczęściej spotykane przyczyny to urazy i przeciążenia w obrębie kręgosłupa szyjnego oraz nadciśnienie.

  • ból głowy z prawej lub z lewej strony – może być objawem migreny, klasterowego bólu głowy, a także przeciążeń lub napięć w obrębie stawu barkowego.

  • ból głowy w skroniach – najczęściej występuje w przypadku migreny lub napięciowego bólu głowy.

  • ból głowy z przodu w okolicach czoła – może być powiązany z migreną lub napięciowym bólem głowy, jednak najczęstszą przyczyną jest zapalenie zatok obocznych nosa.

Statystyki medyczne wskazują, że zdecydowanie najczęściej we znaki dają się nam tzw. napięciowe bóle głowy, które nie wynikają z żadnej choroby, lecz są chorobą samą w sobie. Napięciowy ból głowy jest przerywany lub ciągły, łagodny, obustronny i uciskający ból w okolicy potylicznej lub czołowej, rozchodzący się na całą głowę. Wśród czynników wywołujących napięciowy ból głowy wymienić należy: brak snu, przemęczeni, głód, niewygodna pozycja powodująca napięcie mięśni, a przede wszystkim stres – czyli chorobę naszych czasów. Z takim bólem najszybciej poradzą sobie tabletki z paracetamolem, ibuprofenem, kwasem acetylosalicylowym. Ale nie sięgajcie po nie za często, ponieważ mogą uzależniać i prowadzić do tzw. polekowego bólu głowy.

Ból głowy towarzyszy też wielu chorobom, zarówno tym banalnym (np. przeziębieniu), jak i poważnym. Czasem jest tak charakterystycznym ich objawem, że od razu nasuwa podejrzenie, co może być jego prawdziwą przyczyną.

Jakie choroby mogą być przyczyną bólu głowy przeczytasz na PORADNIK ZDROWIE

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments