Nadchodzący weekend w Lublinie (14-16 maja) jest weekendem, na który czekali wszyscy mieszkańcy. Upłynie on pod znakiem sportowych emocji, które kibice będą mogli przeżywać na żywo na trybunach sportowych. Będzie również Noc Muzeów, a ogródki gastronomiczne zostaną otwarte.

Galeria Wirydarz

Piątek (14 maja) dla Galerii Wirydarz będzie wyjątkowy. W ten dzień, artysta Józef Wilkoń otworzy tam 150. wystawę. Różnorodne ekspozycje w tym miejscu możemy oglądać już od 22 lat. Józef Wilkoń pochodzi z Krakowa. Jest malarzem, rzeźbiarzem i ilustratorem. Po studiach na krakowskiej ASP i Uniwersytecie Jagiellońskim przeniósł się na stałe do Warszawy.

Wystawę będzie można zwiedzić z zachowaniem reżimu sanitarnego. W Wirydarzu jednocześnie może przebywać jedynie 5 osób. Galeria czynna jest od poniedziałku do piątku od godziny 12.00 do 18.00, w soboty od godziny 12 do 15 i w niedziele od godziny 13 do 16.

Festiwal Pierogów Świata

Od piątku (14 maja) do niedzieli (16 maja) na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie trwać będzie Festiwal Pierogów Świata. W wydarzeniu możecie wziąć udział w piątek (14 maja) od godziny 15 do 18, a w sobotę (15 maja) od godziny 12 do 22 i w niedzielę (16 maja) od godziny 12 do 18. Wstęp wolny.

Podczas wydarzenia będziecie mieli okazję spróbować pierogów dużych i małych, polskich, hiszpańskich, japońskich, tybetańskich czy hinduskich.

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie ruszyła V edycja Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną wyłonione w konkursie spektakle teatralne, prezentacja form teatralnych, jak i wystawy, spotkania z twórcami, pokazy filmowe i warsztaty. Sprawdźcie, co warto zobaczyć od piątku do niedzieli. Wystawy możecie zwiedzać w godzinach otwarcia CSK.

Program na weekend

Wystawa „Ekskluzywna odzież robocza, czyli kreacje na czerwonym dywanie”, Wystawa: od 13 maja – 11 lipca, Galeria Wystaw Czasowych -1 (bilety do nabycia w cenie 8 zł i 10 zł w kasie CSK)

Wystawa „Scenografia i co dalej? Bohdan Cieślak”, wernisaż: 14 maja, godz. 19:00, wystawa: 15 maja – 11 lipca, Galeria Wystaw Czasowych +1, Bilety możecie nabyć w cenie 8 zł i 4 zł

Opera „Anhelli” Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu, projekcja online, Spotkanie autorskie z realizatorami: Dariuszem Przybylskim i Dorotą Karolczak, 15 maja, godz. 19:00, Online

Kino CSK

W okresie, gdy kina są jeszcze zamknięte, możecie obejrzeć filmy w VOD Kina CSK, gdzie na stałe jest kilkaset filmów do obejrzenia w dowolnym czasie i miejscu.

Repertuar na weekend

Beksińscy. Album wideofoniczny (premiera), od 14 maja

Śmierć Ludwika XIV (premiera), od 14 maja

To tylko koniec świata (premiera), od 14 maja

Na zawsze Laurence (premiera), od 14 maja

Rozkręcamy lubelską kulturę

Spektakle, improwizacje i fireshow – przed wyjątkowe wydarzenia plenerowe na żywo w ramach akcji “Rozkręcamy lubelską kulturę”. To wszystko w sobotę i w niedzielę (15 i 16 maja) na placu Litewskim w Lublinie.

Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ

Jarmark Tradycji na Szambelańskiej

Jarmark Tradycji wrócił na ulicę Szambelańską w Lublinie. Co weekend można tam kupić tradycyjne, regionalne potrawy pochodzące z Lubelszczyzny. Wystawcy czekają na Was od piątku do niedzieli od godziny 10 do późnych godzin wieczornych. U wystawców znajdziecie lubelskie cebularze, miody, kwasy chlebowe, a także ręcznie robioną i ozdabianą biżuterię.

Koncert w Radiu Lublin

W piątek (14 maja) o godzinie 19 w Radiu Lublin wystąpi Michał Sołtan. Sołtan to gitarzysta, kompozytor i wokalista. Wypracował swój niepowtarzalny i charakterystyczny styl oraz brzmienie. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest również finalistą koncertu „Debiuty” podczas 55. KFPP w Opolu. Wydał debiutancką płytę pt. “MaloGranie”, na której wśród gości znalazł się m.in. Dante Luciani, puzonista Franka Sinatry.

Koncert odbędzie się wyłącznie w formie online. Wysłuchać go możecie na antenie Radia Lublin, a obejrzeć w transmisji na Facebooku stacji.

Jarmark Lubelski na Lubartowskiej

Na Lubartowską 77 zaprasza Jarmark Lubelski. Lokalni wystawcy czekają na Was w hali wystawowej w każdą sobotę od godziny 7.30 do 13. Jarmark Lubelski skupia ponad 60 wystawców, wśród których są rolnicy, producenci żywności i rękodzielnicy.

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody

Do soboty (15 maja) trwa XIII Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Przywoływanie” i skupia na refleksjach, a także na dawnych, jak i tych współczesnych formach muzyki.

Obszerny program wydarzenia jest dostępny na wydarzeniu na Facebooku. Ze względu na epidemię festiwal został przeniesiony do sieci. Transmisje z wydarzeń możecie obejrzeć tutaj

Otwarcie gastro

Warto również wybrać się na spacer po Starym Mieście i lubelskim deptaku. Dobrą opcją jest też pomoc lubelskiej gastronomii. Możecie skorzystać z oferty gastronomicznej oferowanej przez restauratorów. Uwaga! Wiele ogródków wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Mecz EDACH Budowlani Lublin

W sobotę (15 maja) o godzinie 14 EDACH Budowlani Lublin zmierzą się z drużyną Orkan Sochaczew. Mecz odbędzie się w ramach XIV kolejki Ekstraligi Rugby.

W ten dzień, drużyna seniorów po raz drugi w historii zagra na głównej płycie Areny Lublin. W ramach XIV kolejki Ekstraligi Rugby rywalem Edach Budowlanych będzie Orkan Sochaczew. Bilety na mecz można nabyć w cenie 20 zł i 10 zł. Będą one dostępne w stadionowych kasach w dniu meczu.

Noc Muzeów na Zamku

Muzeum Narodowe w Lublinie w ramach Nocy Muzeów można zwiedzać indywidualnie w sobotę (15 maja) i w niedzielę (16 maja). Wystawy stałe Zamku Lubelskiego będą czynne od godziny 10 do 17. W tych samych godzinach można wejść do Kaplicy Trójcy Świętej. Romański donżon czynny będzie od godziny 10 do 19.

O godzinie 17 Noc Muzeów przeniesie się do sieci. Na Facebooku, Instagramie i YouTube Muzeum pokazywane będą dzieła wydobyte z muzealnych magazynów i te, które odnaleźć będziecie mogli na nowych wystawach. Organizatorzy opowiedzą oprowadzą po muzealnych wnętrzach i opowiedzą o kulisach pracy konserwatorów.

W programie znajdzie się dodatkowo prezentacja najciekawszych zabytków ukazujących zwierzęta ze zbiorów archeologicznych muzeum, opowieść o znaleziskach skarbów monet z okolic Lublina, pokaz najmniejszych obrazów z największej muzealnej wystawy – Galerii Malarstwa XIX-XX wieku, historia pięknej Włoszki Beatrice Cenci, która inspirowała wielu poetów i malarzy i opowieść o pracach konserwatorskich nad monstrancją z klasztoru oo. Dominikanów oraz obrazu Kazimierza Sichulskiego “Legenda gór”.

Spacer po Ogrodzie Botanicznym UMCS

W sobotę (15 maja) od godziny 18:00 do 20:00 wejście do Ogrodu dla wszystkich gości będzie bezpłatne. Dodatkowo tego dnia mgr Błażej Maciorowski zabierze Was na spacer po majowym Ogrodzie, a także w podróż po świecie mitów oraz wierzeń związanych z królestwem roślin. Spotkanie z uczestnikami spaceru rozpocznie się przy wejściu od ul. Willowej o godz. 18:00.

Uczestnictwo jest bezpłatne, jednak chęć wzięcia udziału w spacerze należy zgłosić telefonicznie pod numerem telefonu: 81 743 49 00 do 14 maja do godz. 13:00. (telefon dostępny w godzinach 7:00 – 15:00) Liczba miejsc jest ograniczona.

Oprowadzanie po lubelskim skansenie

Muzeum Wsi Lubelskiej również dołącza do Nocy Muzeów. Kontynuując tę tradycję, w tym roku zaprasza chętne osoby na bezpłatne wieczorne zwiedzanie wybranych ekspozycji lubelskiego skansenu, które poprowadzą przewodnicy. Zwiedzanie będzie odbywało się w 15-osobowych grupach. Muzeum nie prowadzi zapisów, obowiązuje kolejność przybycia. Pierwsza grupa rozpoczyna zwiedzanie spod recepcji o godzinie 18.00. Kolejne tury ruszają co 15 minut. Ostatnia grupa rozpoczyna zwiedzanie o 19.45.

W czasie trwania Nocy Kultury Muzeum Wsi Lubelskiej można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Oprowadzanie każdej grupy potrwa około godziny. Poszczególne grupy będą oprowadzane między godziną 18.00 a 21.00.

Wymiana roślin

Będzie można wymienić się roślinami i nabyć nowe kwietniki, te w doniczkach, a także makramy. To wszystko odbędzie się w niedzielę (16 maja) w ramach Wymiany Roślin w Lublinie. Wystawcy będą na Was czekać w Akademii Kreatywności przy ulicy Zamojskiej 21. Początek wydarzenia o godzinie 10.

Debiut lubelskich Amazonek

W niedzielę (16 maja) na boisku przy ul. Krasińskiego odbędzie się III Turniej Mistrzostw Polski Kobiet U16 w Rugby7. Gospodarzem wydarzenia będą Amazonki Budowlani Lublin, kßóre po raz pierwszy zaprezentują się mieszkańcom Lublina. Początek zawodów o godzinie 11.

W turnieju weźmie udział 7 drużyn. Do Lublina przyjadą zawodnicy Juvenia Kraków, Tygrysice Sochaczew, Diablice Ruda Śląska, Rugby Club Częstochowa, Rugby Kobiet KS Budowlani Łódź i Venol Atomówki Łódź.

Zawody zakończą się o godzinie 15:30. Na mecz wstęp wolny. Obowiązuje reżim sanitarny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments