Wbrew pozorom tradycyjna kolacja wigilijna nie jest wegetariańska, ani tym bardziej wegańska – śledzik, karp i inne ryby, które rokrocznie goszczą na wielu świątecznych stołach, nie rosną na drzewach. Jednak roślinożercy łatwo się nie poddają i przygotowują Wigilię na własnych zasadach. Poznaj sprawdzone przepisy na wigilijne dania w wersji roślinnej.
To prawda, że większość potraw, które znajdziemy na stole podczas tradycyjnej Wigilii jest wegetariańska. Postny barszczyk, uszka, ziemniaki z cebulką, zupa grzybowa, kompot z suszu, kapusta z grochem, kluski z makiem czy kutia zachwycają swoimi smakami i aromatami, a przy tym wykonane są z produktów roślinnych bądź dopuszczanych przez wegetarian (jajko, mleko, miód). Gorzej ma się sprawa z podawanymi podczas wieczerzy rybami, które Polakom nadal trudno zakwalifikować do potraw mięsnych. To właśnie dania rybne kwestionują całą wegetariańską otoczkę tej jedynej w roku kolacji. W błędzie jest jednak ten, kto uważa, że roślinożercy rezygnują ze wspólnego spotkania 24 grudnia albo zadowalają się barszczykiem i chlebem. Przedstawimy Wam kilka przepisów na pyszne wegańskie dania, które z powodzeniem zastępują tradycyjne receptury.
Barszczyk wigilijny
Składniki:
6 buraków średniej wielkości
Kawałek selera
1 marchewka
1 pietruszka
Kawałek pora
4 ząbki czosnku
5 ziaren ziela angielskiego
4 ziarna pieprzu
3 suszone śliwki
2 łyżki majeranku
pół łyżki papryki wędzonej
2 łyżki sosu sojowego
sól i pieprz
kwasek cytrynowy (lub dobrej jakości ocet winny)
Sposób przygotowania:
-
Warzywa należy dokładnie umyć, buraczki obrać ze skórki (unikniemy „ziemistego” posmaku), następnie zetrzeć.
-
Wszystkie składniki (oprócz majeranku i sosu sojowego) włożyć do garnka, zalać 3 litrami zimnej wody, gotować przez godzinę na małym ogniu.
-
Po tym czasie doprawić sosem sojowym i majerankiem, ewentualnie szczyptą kwasku cytrynowego bądź odrobiną octu winnego, by zupa nabrała kwaskowatości.
Bigos wegetariański
Składniki:
1 kilogram kiszonej kapusty
1 kilogram białej kapusty
jedna cebula
70 dag pieczarek
6 sporych boczniaków
4 łyżki sosu sojowego
1 marchewka
olej
3 ząbki czosnku
10 ziaren pieprzu
5 ziaren ziela angielskiego
4 liście laurowe
łyżeczka pieprzu ziołowego
1 słoiczek koncentratu pomidorowego
Sposób przygotowania:
-
Pieczarki i boczniaki dokładnie umyć i pokroić: pieczarki z kostkę, boczniaki w niewielkie paseczki.
-
Kiszoną kapustę należy przepłukać i drobno pokroić. Na dnie garnka rozgrzać sporą ilość oleju. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić, następnie dodać kiszoną kapustę razem ze wszystkimi przyprawami oraz łyżką soli. Wszystkie składniki zalać litrem wody. Gotować na mały ogniu przez godzinę.
-
Białą kapustę należy poszatkować, następnie dodać do garnka wraz z grzybami, szklanką wody i sosem sojowym. Gotować wszystko na małym ogniu aż do momentu, kiedy kapusta zmięknie i składniki połączą się.
-
Pod koniec gotowania dodać sól i koncentrat pomidorowy, aby zabarwić bigos i nadać mu kwaskowaty smak.
Seleryba
Składniki:
1 kg selera
2 litry bulionu warzywnego
7 arkuszy nori
3 łyżki sosu sojowego
3 liście laurowe
3 ziela angielskie
sól i czarny pieprz
mleko roślinne (ryżowe lub sojowe, bezsmakowe)
mąka pszenna lub ryżowa
olej
Przygotowanie:
-
Seler należy obrać i pokroić w plastry (niezbyt grube, do 2 cm).
-
W garnku zagotować bulion razem z 2 arkuszami nori, liśćmi laurowymi, zielem angielskim oraz sosem sojowym. Kiedy zacznie bulgotać, dodać plastry selera i gotować do miękkości (10-20 minut).
-
Miękkie plastry wyjąć z wody i ostudzić.
-
Pozostałe arkusze nori pociąć na wąskie paski.
-
Do jednej miseczki wlać mleko, do drugiej wsypać mąkę – posłużą do panierki. Każdy plasterek selera oprószyć solą i pieprzem, owinąć paskiem nori po środku, zamoczyć w mleku, następnie w mące.
-
Na patelni rozgrzać olej, układać gotowe plastry selera, obsmażać z każdej strony na złoty kolor.
Śledzie z boczniaków
Składniki:
Pół kilograma boczniaków
2 litry wody
Pół szklanki suszonych glonów wakame
2 szklanki oleju
10 ziarenek ziela angielskiego
10 listków laurowych
Sos sojowy
2 łyżeczki soli
Sposób przygotowania:
-
Zagotować wodę. Następnie wrzucić do niej glony wakame, doprawić sosem sojowym i solą. Gotować na wolnym ogniu ok. 30 minut. Po tym czasie wywar odstawić, a glony odcedzić.
-
Zagotować pozostały po glonach wywar. Pokroić boczniaki i wrzucić je do wywaru. Po 2 minutach wyłączyć palnik, zostawić grzyby pod przykryciem na 10-15 minut. Następnie odcedzić je na sicie i wystudzić.
-
Do miski włożyć grzyby, przyprawy, glony i wymieszać. Przełożyć do słoika, zalać olejem i wstawić do lodówki. Można się nimi delektować już po upływie doby.
Łazanki z kiszoną kapustą i zieloną soczewicą
Składniki (2 porcje):
1 cebula czerwona
3 liście laurowe
3 ziela angielskie
olej
Pół kilograma kapusty
Pół łyżeczki cząbru
Pół łyżeczki tymianku
1 łyżeczka majeranku
1 łyżka sosu sojowego
sól i czarny pieprz
1 opakowanie makaronu „łazanki”
1 puszka zielonej soczewicy
Przygotowanie:
-
Na dnie garnka rozgrzać olej. Cebulę pokroić w grubą kostkę, dodać do oleju wraz z liściem laurowym i zielem angielskim. Zeszklić.
-
Kapustę przepłukać i pokroić w mniejsze kawałki. Następnie dodać do garnka ze wszystkimi pozostałymi składnikami, oprócz łazanek. Gotować pod przykryciem na wolnym ogniu przez godzinę.
-
W międzyczasie odsączyć soczewicę z puszki, przepłukać pod bieżącą wodą. W niewielkim garnku przygotować ok. 1 szklankę bulionu warzywnego (warto dodać do niego sos sojowy i wędzoną paprykę), następnie do gotującego się wywaru wrzucić odsączoną soczewicę. Gotować aż do całkowitego wyparowania wody.
-
Pod koniec gotowania kapusty, w osolonej wodzie ugotować makaron. Przelać go dokładnie zimną wodą, a kiedy kapusta będzie ugotowana i doprawiona do smaku solą i pieprzem, dodać makaron i soczewicę, a potem delikatnie wymieszać.