W ciągu ostatniej doby na terenie województwa lubelskiego potwierdzono 609 nowych przypadków koronawirusa. W regionie zmarło ponad 30 osób. W skali kraju odnotowano blisko 13 tysięcy chorych osób. – Jutro spodziewamy się jeszcze większej liczby przypadków. W okresie świątecznym badań było niewiele, bo i nie było skierowań od lekarzy POZ – tłumaczy Sprawka.

Wojewoda przewiduje, że w okresie sylwestra i Nowego Roku znowu będzie niższa liczba zakażeń. Adekwatnej liczby do obecnej sytuacji epidemicznej możemy się spodziewać 8-10 stycznia. – Ten czas będzie dosyć trudnym czasem – przyznaje Lech Sprawka.

Odmrażanie szpitali

Obecnie w lubelskich szpitalach hospitalizowane są 1153 osoby. – Ten poziom się ustabilizował, ale na początku stycznia zajętych łóżek będzie więcej – przewiduje Lech Sprawka.

Wojewoda przedstawił również drugi etap odmrażania szpitali. Przypominamy, że w pierwszym etapie łóżek zakaźnych wraz z izolacyjno-obserwacyjnymi na drugim poziomie było 1970. Po odmrożeniu zostało ich 1774.

Do końca stycznia ta liczba zostanie zmniejszona o 336. Do 15 stycznia odmrożonych zostanie pierwsze 180 łóżek. Łącznie w lubelskich szpitalach będą 1634 łóżka dla pacjentów z COVID-19.

– Ten etap będzie realizowany jeśli będziemy mieć bufor 500 łóżek. Mamy zapas łóżek w szpitalu tymczasowym – podkreśla wojewoda.

Odmrożenie łóżek będzie dotyczyło między innymi szpitala w Hrubieszowie (30 łóżek), Szczebrzeszynie (30 łóżek) i Janowie Lubelskim (30 łóżek). W Łęcznej liczba łóżek zmniejszy się o 24, w Parczewie o 33, a w Wojskowym Szpitalu w Dęblinie o 15 łóżek.

Szczepienia

– Zwracam się z prośbą do młodzieży, aby stosowała się rygorystycznie do zasad sanitarnych, zwłaszcza w kontekście sylwestra i Nowego Roku – apeluje wojewoda lubelski. – Polacy są znakomitymi specjalistami w unikaniu zaleceń, ale nie w tym rzecz jakie są podstawy prawne, a zrozumienie wspólnego celu, jakim jest walka z pandemią – zaznacza.

Wojewoda podkreśla, że coraz więcej szpitali węzłowych zaczyna już szczepić swój personel. – Nie podajemy na razie statystyk – zaznacza. Mówi jednak o tym, jak ważne jest przestrzeganie zasad po odmrożeniu próbek. Szczepionki mogą być przechowywane do 5 dni (120 h) po odmrożeniu w temperaturze od 2 do 8 stopni, czyli w tradycyjnych lodówkach. – W tym okresie trzeba zużyć wszystkie szczepionki – podkreśla.

Szpitale zamawiają niezbędną liczbę szczepionek, które wykorzystają przez 4 dni. Zamówienia są składane do godz. 12:00 w każdy czwartek. Realizowane są natomiast do poniedziałku do godz. 12. Pozostałe dni to czas, kiedy trzeba je zużyć.

– Proces jest na potężną skalę. Od 15 stycznia będziemy wchodzić w proces szczepień populacyjnych. Ta procedura musi być maksymalnie prosta – zaznacza wojewoda.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments