Będzie więcej łóżek w lubelskich szpitalach. Trwa również nabór personelu medycznego do szpitala tymczasowego, który powstaje na Targach Lublin. Wojewoda lubelski Lech Sprawka przedstawił kolejne działania, jakie podejmuje w walce z epidemią w naszym regionie.

Podczas konferencji wojewoda lubelski przyznał, że zdaje sobie sprawę, że pacjenci oczekują za długo na wykonanie wymazu. Dlatego też w środę (28 października) o godzinie 14 odbyła się wideokonferencja z podmiotami odpowiedzialnymi za mobilne punkty pobrań. – Pacjent powinien mieć możliwość dokonania wymazu nie później niż następnego dnia od skierowania. To jest absolutnie nie do przyjęcia, żeby pacjent czekał od 3 do 5 dni na wymaz, bo to już nie ma żadnego sensu – wyjaśnia wojewoda lubelski Lech Sprawka. Wojewoda zaznacza również, że jeżeli będzie za mało punktów pobrań zostaną utworzone drive thru.

Lech Sprawka zaznaczył również, że obecnie w szpitalu tymczasowym są przygotowywane pomieszczenia. Przypominamy, że szpital powstanie w ciągu 3 tygodni na Targach Lublin.

Więcej łóżek

Wojewoda lubelski zapowiada, że do 5 listopada będzie 148 nowych łóżek II poziomu dla pacjentów z Covid-19, u których koronawirus jest główną chorobą, wymagającą leczenia. Obecnie zajętych jest 1022 na 1143 istniejące.

SPZOZ w Janowie Lubelskim otrzyma dodatkowe 35 łóżek w tym 25 II poziomu, 2 z respiratorami oraz 10 izolacyjno-obserwacyjnych. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim dostanie dodatkowe 11 łóżek. W Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim znajdą się dodatkowe 52 łóżka, w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lubartowie będzie dodatkowe 11, w Szpitalu Powiatowym w Rykach dodatkowe 17, a w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu przybędzie 10.

Sprawka zapowiada również, że w ciągu najbliższych tygodni ma w planie zwiększyć liczbę łóżek do 2 tysięcy. 2000 łóżek stanowi natomiast 17 proc. bazy łóżkowej w szpitalach w województwie lubelskim. Cała rezerwa łóżek dostępnych dla pacjentów w naszym regionie to około 11 tysięcy.

Nowe ogniska

W ciągu ostatniej doby potwierdzono 700 nowych przypadków koronawirusa w województwie lubelskim. W tym samym czasie kwarantanną objętych zostało 3714 osób, nadzorem epidemicznym 36 i 22 osoby zmarły. Od wczoraj z covid-19 wyzdrowiało 666 osób.

Minionej doby na terenie województwa lubelskiego nie zarejestrowano nowych ognisk koronawirusa. Obecnie występują tu 132 aktywne ogniska. 73 z nich są w fazie rozwojowej, 38 w fazie stabilnej i 21 w fazie wygaszania.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek
Leszek
1 rok temu

“To jest absolutnie nie do przyjęcia, żeby pacjent czekał od 3 do 5 dni na wymaz, bo to już nie ma żadnego sensu – wyjaśnia wojewoda lubelski Lech Sprawka.”
No i co w związku z tym ?
Mnie dziś zaproponowano termin 6 listopada !