806 – tyle łóżek znajduje się obecnie w szpitalach w województwie lubelskim dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Wolnych jest jedynie 127. Wojewoda lubelski Lech Sprawka zapowiada, że ich liczba zostanie zwiększona. Mają powstać również nowe izolatoria, laboratoria i mobilne punkty pobrań.

W województwie lubelskim jest 806 łóżek II poziomu dla pacjentów z covid-19, u których koronawirus jest główną chorobą, wymagającą leczenia (stan na 18 października na godz. 12:00). Aktualnie jest hospitalizowanych 679 osób.

W piątek (16 października) wojewoda lubelski wydał dodatkowe polecenie dla szpitala powiatowego. Dotyczy ono dołożenia 12 dodatkowych łóżek II poziomu i 4 łóżek z respiratorami do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kraśniku. Łóżka będą dostępne od poniedziałku (19 października).

Drugie polecenie dotyczy Szpitala Powiatowego w Rykach. To właśnie w tej placówce obecnie jest 9 łóżek zakaźnych w tym jedno z respiratorem, jednak łóżka te nie są uwzględnione w ogólnej liczbie wszystkich dostępnych dla pacjentów. – Łóżka te są tam ze względu na wewnątrzszpitalne zakażenie. W momencie, gdy ognisko będzie wygaszone te lóżka tam zostaną jako lóżka zakaźne i uwzględnimy je w statystykach – tłumaczy Lech Sprawka.

Od wtorku (20 października) dodatkowe łóżka będą też między innymi w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie, a do końca przyszłego tygodnia w lubelskich szpitalach będzie około 150 dodatkowych poziomu II oraz III. Łącznie, do 25 października wojewoda planuje zwiększyć liczbę łóżek o tysiąc.

Co jeszcze się zmieni

Na terenie województwa lubelskiego powstaną również dwa nowe izolatoria. Jedno z nich będzie funkcjonowało w Łukowie, drugie w południowej części województwa. – Nie będę jeszcze dokładnie zdradzał miejscowości, w jakiej ono się pojawi – zaznacza wojewoda i podkreśla, że powstaną one najpóźniej do końca tygodnia.

Obecnie, w naszym regionie funkcjonują cztery izolatoria, w których są 272 miejsca. Zajętych jest 71 łóżek (stan na 18.10, na godz. 12).

W przyszłym tygodniu pojawią się również dodatkowe punkty drive thru, które dają możliwość dokonania wymazów w formie samochodowej. Wymaz pobierany jest w nich przez otwarte okno bez konieczności opuszczania samochodu. Dodatkowo, prace rozpoczną również 3 nowe laboratoria. Znajdą się one w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu oraz w jednym z lubelskich Luxmedów.

Wykaz mobilnych punktów pobrań znajdziecie tutaj

Na terenie województwa lubelskiego mamy również 3 nowe ogniska koronawirusa. Są to: Oddział Kardiologii SPZOZ w Kraśniku, Oddział Pediatrii i Gastroenterologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie, Ośrodek Rehabilitacji i Fizjoterapii Szpitala w Bychawie

Na terenie województwa lubelskiego występuje łącznie 89 aktywnych ognisk: 51 w fazie rozwojowej, 28 w fazie stabilnej i 10 w fazie wygaszania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments