Od soboty (17 października) obowiązują nowe zasady przemieszczania się. Dotyczy to korzystania z transportu publicznego, ale też jazdy prywatnymi samochodami.

Co się zmieni?

Przede wszystkim ograniczenia w transporcie publicznym są takie same dla całego kraju. W pojazdach autobusowych, pociągach, tramwajach, trolejbusach itp. może być zajętych jedynie 50% miejsc siedzących lub 30 % wszystkich miejsc. W tym miejscach bez wyjątku należy zasłaniać usta i nos maseczką ochronną oraz zachowywać dystans społeczny.

Ze względu na czerwoną strefę obowiązek zasłaniania ust i nosa obowiązuje w całej przestrzeni publicznej. Oznacza to to, że maseczkę musimy mieć również na przystanku, peronie czy lotnisku. Należy również pamiętać, że w autobusach komunikacji miejskiej ponownie pojawiły się już tzw. żółte strefy, które tym razem wyłączają nie miejsca siedzące z przodu pojazdu, a jedynie drzwi przy kierowcy.

Jazda samochodem

Wątpliwości wzbudzają zapisy dotyczące jazdy samochodami osobowymi, szczególnie przepisy mówiące o tym, kto musi zasłaniać usta i nos. Rozwiał je rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, który w TVN24 powiedział, że obecnie w samochodzie nikt nie musi już zasłaniać ust i nosa.

Przypominamy, że za brak maseczki grozi mandat w wysokości 500 zł od służb porządkowych, a także kara grzywny nałożoną przez sanepid w wysokości od 5 do 30 tysięcy zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments