Kwitnące wrzosy zapowiadają nadejście jesieni. Te piękne krzewinki kwitną długo i obficie, pokazując światu piękne kolory, od wrzosowego, przez jasnoróżowy, intensywnie fioletowy, czerwony lub biały. Ich liście są zimozielone, u różnych odmian bywają cytrynowe, żółte, pomarańczowe albo szare. Niekiedy po pierwszych mrozach zmieniają barwę na intensywnie rudą, czerwoną lub brązową, ale wiosną powracają do pierwotnego koloru. Wrzosy przez cały rok będą stanowiły ozdobę naszego ogrodu. Podpowiadamy, jak o nie dbać.

Wrzosy to krzewinki, co oznacza, że mają wieloletnie zdrewniałe łodygi. Dorastają do 15-60 cm wysokości i tworzą kształtne poduchowate kępy. Najładniej wyglądają posadzone w dużej grupie, w towarzystwie brzóz i jałowców, czyli roślin, występujących z nimi w naturalnym środowisku. Wyjątkowo efektownie wyglądają wrzosowiska składające się z odmian o różnym zabarwieniu. Nadają się do uprawy na skarpach, w ogrodach skalnych oraz pojemnikach.

Chociaż w naturze wrzosy porastają nawet piaszczyste wydmy, odmiany ogrodowe wymagają lepszego podłoża – ziemi próchniczej, przepuszczalnej i dość żyznej o kwaśnym odczynie. Należy wybrać dla nich miejsce słoneczne lecz osłonięte od silnego wiatru. Nie lubią również miejsc podmokłych, w takich warunkach ich korzenie łatwo gniją. Jeżeli ziemia na działce jest urodzajna, wystarczy do niej dodać kwaśnego torfu – rozkłada się go mniej więcej 15-centymetrową warstwą i miesza z podłożem.

Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm jedna od drugiej. Po nasadzeniu trzeba usypać ściółkę z kory, która zapobiegnie parowaniu wody z podłoża. Możemy również potraktować je szczepionką mikoryzową. Zaszczepione rośliny szybciej rosną, są zdrowsze i odporniejsze na mróz oraz suszę. Podobną funkcję pełni garść ziemi przyniesiona z wrzosowiska i sypnięta w ogrodzie między roślinami.

Jak pielęgnować wrzosy przeczytacie na muratordom.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Ogrodolandia
2 lat temu

Nie trzeba dużo pracy, aby całą jesień cieszyć się pięknymi wrzosami. Wybierając wrzosiec możemy jeszcze w okresie zimowym zaobserwować kwitnienie 🙂