Budowa Inteligentnego Systemu Ciepłowniczego, optymalizacja pracy sieci ciepłowniczej
w Lublinie, edukacja studentów, doktorantów i pracowników Politechniki Lubelskiej oraz rozwój kadr Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej to cele porozumienia, które zostało podpisane w środę (19 kwietnia) pomiędzy Politechniką Lubelską i Przedsiębiorstwem.

– Jestem przekonany, że nawiązana współpraca, przekładająca się na realizację projektów badawczo-wdrożeniowych wspierających rozwój inteligentnych specjalizacji lubelskiej gospodarki, dodatkowo umocni akademicką i gospodarczą pozycję Lublina. Oprócz szeregu działań, takich jak optymalizacja pracy sieci ciepłowniczej w Lublinie, edukacja studentów, doktorantów i pracowników, podpisane porozumienie zaowocuje wzmocnieniem oferty i dostępności usług dla podmiotów działających w obszarze nowych technologii, badań i rozwoju. W ramach współpracy pomiędzy Lubelskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej i Politechniką Lubelską, wspólnie będziemy pracować nad nowoczesnymi i efektywnymi rozwiązaniami w zakresie dostarczania energii cieplnej do naszych domów, instytucji i przedsiębiorstw – zapewnił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Porozumienie zakłada ścisłą współpracę pomiędzy LPEC S.A. a Politechniką Lubelską w zakresie badań naukowych, innowacji technologicznych, szkoleń, a także wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy kadrą naukową a specjalistami z branży ciepłowniczej. Celem współpracy będzie projektowanie i wdrażanie nowych technologii oraz rozwiązań technicznych i organizacyjnych, które przyczynią się do zwiększenia efektywności energetycznej sieci ciepłowniczej w Lublinie oraz ograniczenia emisji CO2.

– Politechnika Lubelska ma infrastrukturę, potencjał oraz kadrę, która oprócz kompetencji dysponuje także pomysłami, które będziemy mogli realizować wraz z LPEC. Z kolei miejska spółka to miejsce, gdzie tego typu rozwiązania trafiają na podatny grunt – podkreśla rektor prof. Zbigniew Pater. I dodaje: Współpraca z LPEC trwa już 20 lat. To porozumienie umożliwia jednak jej intensyfikację, a uzyskany efekt synergii pozwoli na prowadzenie badań naukowych w jeszcze szerszym zakresie. To kolejny ważny dokument, który naszym studentom oraz pracownikom stwarza nowe możliwości nauki i rozwoju.

– Podpisanie porozumienia jest ważnym krokiem w naszych przygotowaniach do transformacji energetycznej. Wspólna praca badawcza, wypracowane, innowacyjne rozwiązania i wymiana wiedzy będą stanowić solidne fundamenty dla naszej firmy w osiąganiu zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska – przekonuje prezes zarządu LPEC S.A. Marek Goluch.

Pierwsze projekty, które zostaną zrealizowane w ramach porozumienia będą dotyczyły budowy Inteligentnego Systemu Ciepłowniczego (ISC) oraz optymalizacji pracy sieci ciepłowniczej w Lublinie. W ramach ISC partnerzy będą prowadzili badania dotyczące zwyczajów użytkowników wielorodzinnych budynków mieszkaniowych, które mają wpływ na zapotrzebowanie całego budynku na ciepło. Celem badań będzie stworzenie modelu regulacji węzłów ciepłowniczych, który zapewni optymalny komfort cieplny w budynku przy minimalnym zużyciu energii pierwotnej.

Na czym będą polegały prace badawczo-rozwojowe? – Naszym zadaniem jest wypracowanie modelu i definicji inteligentnej sieci ciepłowniczej. Między innymi do tego zostaną użyte algorytmy sztucznej inteligencji stworzone przez naszych naukowców, a wykorzystujące dane pochodzące z budynków i sieci ciepłowniczej – zdradza prorektor ds. ogólnych i rozwoju prof. Dariusz Czerwiński, kierownik Katedry Informatyki.

Kolejny projekt dotyczył będzie opracowania oprogramowania służącego do monitorowania ubytków wody z sieci ciepłowniczej. Opracowane rozwiązanie pozwoli na precyzyjną i szybką identyfikację miejsc wystąpienia nieszczelności w sieci, wpływając na zmniejszenie strat ciepła a tym samym obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz obniżenie emisji CO2.

Źródło: Politechnika Lubelska

Fot. Politechnika Lubelska

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments