Zabytkowa Baszta Gotycka na Starym Mieście, zwana również Półokrągłą już wkrótce otrzyma nowe życie. Miasto ogłosiło przetarg na rekonstrukcję baszty i fragmentu murów obronnych, prace konserwatorskie, remont pokrycia dachowego a także przeprowadzenie badań archeologicznych i podświetlenie baszty. Odnowiony obiekty ma być gotowy do końca października.

– Kluczowym elementem transgranicznego projektu „Nowe życie Starego Miasta” realizowanego przez Miasto Lublin w partnerstwie z Łuckiem jest renowacja Baszty Gotyckiej. Projekt pozwoli gruntownie poprawić stan techniczny tego zabytku oraz dostosować jego infrastrukturę do realizacji działań turystyczno-edukacyjnych. Kolejnym etapem jest stworzenie z brązu makiety urbanistycznej Starego Miasta i Śródmieścia – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Budynek gotyckiej baszty wchodzącej w skład fortyfikacji obronnych, usytuowany na tyłach budynku przy ul. Jezuickiej, zbudowany jest z palonej cegły ceramicznej oraz opoki. W ramach prac budowalnych planuje się remont, uzupełnienie i wymianę nawierzchni w otoczeniu zabytku, wykonanie nowej posadzki we wnętrzu, konserwację konstrukcji dachu wraz z wymianą pokrycia przy zachowaniu typu dachówki. Z kolei główny nacisk prac renowacyjno-konserwatorskich położony będzie na rozwiązanie problemów technicznych obiektu, takich jak jego zawilgocenie czy rozwarstwianie się murów.

Zabytkowy obiekt po renowacji otrzyma także nową iluminację w formie 5 lamp ledowych zamontowanych w posadzce.

W ramach transgranicznego projektu powstanie także makieta Lublina z przełomu XVI i XVII wieku. Makieta w skali 1:500 będzie wykonana z brązu na cokole kamiennym i zostanie ulokowana na placu Łokietka od strony ul. Królewskiej, co pozwoli porównać widok obecny z rekonstrukcją historyczną. Makieta ma być stałym elementem przestrzeni i kolejną atrakcją turystyczną Lublina. Zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz będzie zawierała opisy w języku polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim i alfabecie Braille’a.

Wartość całkowita projektu dla Gminy Lublin to blisko 2,3 mln zł, z czego dofinansowanie z UE stanowi ponad 2 mln zł, czyli 90% wartości projektu.

Rys historyczny

Najstarszą informacją na temat samej baszty jest zawarta w księgach miejskich wzmianka z roku 1576 o jej naprawie, co wiązać należy z wielkim pożarem miasta roku 1575. Baszta przez wieki była wielokrotnie przebudowywana, zmiany te wynikały ze zmiany funkcji obiektu z obronnej na reprezentacyjną. W XVIII wieku ponownie zmienił się sposób użytkowania i baszta stała się niewielką manufakturą, w której wytwarzano świece.

Źródło: Biuro prasowe Urzędu Miasta Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments